Od Adama po hobity? Lidé se zřejmě vyvíjeli jinak, než jak nás učili ve škole, shrnuje Tom Higham

Tom Higham: Svět na počátku. Věda odhaluje nový příběh lidské evoluce
Jak si starší ročníky pamatují ze školy, vývoj člověka byl velmi lineární: opice, Australopithecus, Homo erectus, neandertálci a pak my. Jak ale ukazují moderní výzkumy, ve skutečnosti se po Zeměkouli pohybovalo mnoho odnoží a variant našich dávných předků. Jak to s vývojem člověka bylo, popisuje v knize Svět na počátku evoluční antropolog Tom Higham, který se výzkumem našich předků sám zabývá.
„S neandertálci sdílíme společného předka, který žil asi před 530 000 lety. Poté jsme se ale rozešli – neandertálci se vyvíjeli odděleně a hlavně v chladnějších oblastech severní Eurasie, zatímco my jsme po většinu naší evoluční historie obývali Afriku. Neandertálci jsou tedy naši evoluční bratranci, nikoli předkové,“ upřesňuje jednu ze známých domněnek Higham.
Čtěte také
Křesťané věří, že představa o stvoření člověka v podobě Adama a Evy v ráji není v rozporu s darwinovskou evolucí. Tím spíše, že naše poznatky o ní se s během času proměnily.
Kniha Toma Highama o posledních poznatcích vývoje druhu Homo sapiens se opírá o nejmodernější technologie. Sám autor knihy je vedoucím oxfordské laboratoře, která disponuje svým vlastním urychlovačem částic.
Higham nás seznamuje s celou galerií našich předků, z nichž někteří měli dosti pozoruhodný životní styl, stravovací návyky a také překvapivý vzhled.
Hobití předci
V roce 2004 byl objeven další druh našeho předka, a byl to objev doslova šokující. Archeolog na indonéském ostrově Flores zasekl motyčku do lebky asi tak pětiletého dítěte. Poblíž se našly další kosti patřící ke stejné kostře.
Šok nastal, když našli také zuby, které byly prořezané a opotřebované. Kostra nepatřila dítěti ale dospělému člověku, ovšem opravdu výjimečně malému. Jedni z našich předchůdců byli „hobiti“.
Čtěte také
„Členové týmu rozhodli, že by bylo užitečné vytvořit pro tyto nové lidi přezdívku, a v současnosti jsou známí jako hobiti,“ píše Higham a pokračuje:
„Jeden z objevitelů, antropolog Peter Brown, byl zpočátku skeptický, ale masivní publicita vykonala své a jméno zůstalo. O objevu informoval tisk po celém světě. Bylo to velké. Vzpomínám si na ikonický obrázek hobita v médiích: lovec s oštěpem a velkou krysou přehozenou přes rameno.“
O několik měsíců později získalo Přírodovědné muzeum Oxfordské univerzity odlitek nalezené lebky. „Jednoho dne jsem se tam vydal na návštěvu, držel onu maličkou reprodukci v rukou a žasl nad velikostí tohoto posledního člena lidské rodiny. Bezpochyby šlo o jeden z nejsenzačnějších nálezů na poli lidské evoluce za pravděpodobně více než sto let,“ přiznává autor knihy Svět na počátku.
Radiokarbonová metoda i analýza DNA
Nejnovější výzkumné metody se zasloužily o nutnost přebudování představ o našem vývoji. Zásadní se stala radiokarbonová metoda, která dokáže velmi přesně určit stáří vzorku, pokud to byla původně živá tkáň.
Čtěte také
Tedy nejen úlomky lidských koster, ale i prastarých nástrojů, pokud byly vyrobeny z organického materiálu, třeba z paroží. Vědci dokážou další informace získat i z analýzy rýpanců a zářezů, které vzniky při zpracování ulovené kořisti.
Totální revoluci pak způsobila možnost analyzovat DNA získanou z fosílií a ale dokonce i ze zmrzlé půdy, kde se nacházejí třeba výkaly našich předchůdců. Přesto je stále zásadní činností vědce zabývajícího se evoluční antropologií cestovat, lézt do jeskyň a kopat krumpáčem.
O tom, co všechno nejrůznější výzkumné metody obnášejí, a především co přinesly, se dočtete v knize Svět na počátku. Nebo si poslechněte pořad Ex libris, který připravil Lukáš Hurník.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka