Obyvatelé maďarského městečka Szentendre se s létem loučí ve velkém stylu. S hudbou a multikulturně

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ulice v nočním Szentendre hrají doslova všemi barvami
0:00
/
0:00

Loučit se s létem se dá všelijak. Sympatický způsob si už před několika lety vymyslelo maďarské městečko Szentendre, ležící deset kilometrů severně od Budapešti. Je jím festival nazvaný Szentendre – ve dne v noci otevřeno. I letos v něm hlavní roli hráli umělci všech možných odvětví a multikulturní atmosféra. Reportér Gregor Martin Papucsek si tam s místními nejen popovídal, ale i zazpíval.

Odevšad zní hudba – ze dvorů, z náměstí, z úzkých uliček, z velkého i malého jeviště. Až mám chuť přejmenovat Szentendre na Město hudby.

Podle viceprimátorky Dorotty Gyuerkové je víkendová denní i noční série „nejszentendrejštějším“ festivalem. Místní na ní ukazují, kdo jsou a co umí, a dokonce zvou kolemjdoucí do svých domovů.

My Szentenderčané máme rádi muziku, literaturu, současné výtvarné umění, ale především milujeme svoje město,“ dodává hrdě představitelka radnice.

Nejmenší synagoga na světě

Procházíme kolem Židovského pamětního domu a modlitebny, které kdysi patřily rodině Szántó. Ta byla součástí komunity přibližně 250 Židů, kteří v Szentendre do roku 1944 žili. Jejich dědicové se v roce 1998 rozhodli vytvořit na tomto místě nejmenší synagogu na světě, dozvídám se od zdejšího správce. Vejde se do ní sotva pár židlí, zato mají svatostánek a v něm vlastní Tóru.

Na srbskou notu

Pravoslavný kostel na hlavním náměstí se jmenuje Blagovestenska

Zvuk zvonů z pravoslavného kostela jménem Blagovestenska na hlavním náměstí jako kdyby nás přenesl do srbské restaurace, která i teď pozdě večer praská ve švech.

Kuchař Ivan se točí kolem velkého rožně a říká, že hosté mají nejraději čevapčiči. On i jeho kolegové jsou prý ve městě spokojení. Mimo jiné i proto, že o svátcích mohou zajít až do čtyř zdejších srbských kostelů.

Srbské písně se tu opravdu ozývají z různých míst. Nejznámější z nich – tuším, že celobalkánskou – zpívá Csaba Sebő. Zpívá sice srbsky, ale jinak tuto řeč moc neumí. Mluví prý jen trochu bulharsky. Není divu, vždyť je také profesí historik, který se věnuje makedonským dějinám.

Naděje pro mladé umění

 V jedné z uliček se zastavujeme před nevelkou galerií, kterou provozují mladí manželé zároveň jako kavárničku. David Michelberger popisuje, že tu chce dát prostor mladým umělcům. Cílem manželů je každý měsíc představit mladé talenty.

Třeba momentálně tu vystavují sérii cestovatelských fotografií z Kuby. Zdá se mi příhodné, když právě tímto zážitkem, svůj multikurturní prohlídkový okruh po Szentendre uzavřeme.