Obliba a výročí poštovních známek

27. srpen 2004
Trendy

Kdo občas lamentuje nad tím, že poslat dopis je stále dražší, tomu bych chtěl připomenout prehistorii poštovních služeb. Dostat dopis totiž někdy na začátku 19. století znamenalo zaplatit nejen vzdálenost a váhu, ale třeba i počet koní, kteří táhli poštovní vůz. Všechno se změnilo díky anglickému učiteli a příležitostnému vynálezci Rowlandu Hillovi, od jehož smrti dnes uplyne 125 let.

Hillovi se nadměrné poplatky nelíbily, a tak vymyslel a prosadil reformu, která dosud velmi drahé poštovní služby zpřístupnila všem. A co víc: dala světu půvabné poštovní známky. Zavedla totiž jednotný poplatek ve výši jedné penny bez rozdílu vzdálenosti po celé Anglii. Ta úplně první poštovní známka se jmenovala Black One-Penny a začala se používat 6. května 1840. Byl na ní profil královny Viktorie. Díky poštovní známce stoupl počet odeslaných dopisů v Británii za několik let desetkrát. Z Rowlanda Hilla se stal generální poštmistr, a když roku 1879 zemřel, byl pohřben se všemi poctami v londýnském Westminsterském opatství. První známky na našem území byly rakouské a objevily se v roce 1850. Známky vydané od té doby na světě nikdo nespočítá, vždyť jen jejich počet u nás od roku 1993, kdy existuje Česká pošta, je ohromující.

Vančura: Celkový počet známek, který pošta vydala jsou dvě miliardy 600 milionů 273 tisíc výplatních známek. Slouží k vyplacení či ofrankování psaní.

Říká mluvčí České pošty Ladislav Vančura. Poštovním zásilkám, a tedy i známkám v poslední době stále více konkurují moderní formy komunikace.

Vančura: Určitě přispěly k tomu, že se snížil objem osobní soukromé korespondence. Lidé hodně využívají e-mail. SMS zprávy takový vliv nemají, využívají je mladí a ti, jak si vzpomínám, příliš toho nenapíšou.

Potvrzují to i čísla. Česká pošta za první pololetí doručila přes 300 milionů dopisů a pohlednic, za celý rok tak očekává dvojnásobek tohoto počtu. A to bude víc, než loni, kdy došlo k poklesu pod hranici 600 milionů. O budoucnost tak má postaráno i poštovní známka. Nebo snad už někoho napadlo, že je přežitkem?

Vančura: Zatím vůbec ne. O zrušení známek se neuvažuje, stále tato forma je hodně rozšířená a nedá se říci, že by se od ní ustupovalo.

autor: jas