Objem herbicidů a pesticidů v jídle je tristní. Lidé to ale bohužel neřeší, míní ředitel BIO firmy Dvořáček

5. září 2022

Jak se řídí firma, která získala ekologického Oscara a říká se o ní, že dovedla snahu o ekologické zemědělství a minimalizaci dopadů své činnosti na životní prostředí téměř k dokonalosti? V pořadu Studio Leonardo to prozradí ředitel společnosti Sonnentor Josef Dvořáček. 

Sídlem firmy se stal přebudovaný objekt zdevastovaného bývalého kravína. I fakt, že společnost nestavěla na zelené louce, ale vybrala si pro své působení nevyužívané prostory, svědčí o jejím ekologickém myšlení.

Čtěte také

„Není možné v době, kdy se na nás valí problémy klimatické krize, pořád zabírat nové místo, být chamtivý a nekonečně ekonomicky růst,“ upozorňuje Dvořáček.

„Ochrana půdy je nyní velké téma. A budeme ji muset chránit čím dál víc, protože je to něco velice cenného, nenahraditelného, co vzniká miliony let a my ji každým nezastavěným místem zachraňujeme pro další generace.“

Pro Sonnentor ekologicky hospodaří síť zhruba 20 až 30 farmářů. Rozměry, na kterých pěstují, jsou různé. „Máme malé pěstitele, kteří mají do jednoho hektaru. Dělají pro nás květové věci, třeba sběr měsíčků, chrpy nebo okvětí slunečnice… Ti větší sedláci potom hospodaří třeba i strojově.“

Po třech letech – co hospodaříte ekologicky, ale nemůžete své zboží prodávat jako bio – dostanete plnohodnotný BIO certifikát.
Josef Dvořáček

Jako příklad uvádí farmu rodiny Šulcových. „Co se týče obnovy půdy, tak používají komposty a zelené hnojení. Nemají živočišnou výrobu. Ti obhospodařují už víc jak 15 až 20 hektarů bylin… Mají i velmi dobře propracovaný systém sušení a tito sedláci nám dovedou zabezpečit téměř jednu třetinu naší spotřeby.“

Dále firma spolupracuje se sedláky z příhraničních oblastí v Rakousku, kde je tradice ekologického hospodaření delší.

Proces BIO certifikace

Přechod na certifikaci BIO trvá tři roky. Firma musí absolvovat tzv. přechodné období, kdy se přihlásí u certifikační agentury a ta ji potom seznámí se všemi zásadami, které musí dodržovat.

„To znamená nepoužívat žádné chemické prostředky nebo pouze ty, které jsou odbouratelné v přírodě. A po třech letech – co hospodaříte ekologicky, ale nemůžete své zboží prodávat jako bio – dostanete plnohodnotný BIO certifikát.“

Potom taková surovina končí v čajích, které vypijeme jako zdravotní z lékáren anebo jako bylinkový ze supermarketu.
Josef Dvořáček

K základním zásadám patří, že bio farmáři nepoužívají postřiky v otevřené krajině. „Jedná se také o následné skladování, sušení – i tam se totiž nesmí používat žádné chemické přípravky. Spoustu různých surovin je možné relativně velmi úspěšně pěstovat bez chemických přípravků na poli, ale potom během skladování je potřeba používat různé přípravky proti molům, škůdcům a jiným záškodníkům.“

Čtěte také

Dvořáček uvádí, že i přes výrazné snahy bio farmářů se na jejich suroviny známky pesticidů mohou dostat, a to například od pěstitelů, kteří mají pozemky vedle nich a používají pesticidy nevhodným způsobem. Ekologickému sedlákovi, jehož původně bio surovina je takto kontaminována, tak nezbývá nic jiného než takové zboží prodat jako konvenční surovinu.

„Potom taková surovina končí v čajích, které vypijeme jako zdravotní z lékáren anebo jako bylinkový ze supermarketu, který nemá BIO certifikaci. Tam jsou tyto věci přípustné a máme tam tak obsaženy herbicidy a pesticidy, ale to máme ve všech jídlech a lidé to bohužel neřeší.“

„Objem herbicidů a pesticidů je skutečně tristní a myslím, že s tím budeme muset něco dělat,“ dodává Dvořáček.

Poslechněte si celé Studio Leonardo. Moderuje Lenka Pištěková.

Spustit audio

Související