Obavy z migrace Rómů ze Slovenska
Obce na Jesenicku mají obavy z migrace Rómů ze Slovensku. První velká rodina se před dvěma měsíci usadila ve Zlatých Horách v Ondřejovicích. Proč se rozhodla opustit svou zemi se pokusila zjistit redaktorka Andrea Horáková.
Početnou rodinu vyhnali ze Slovenska údajně lichváři. Deset dospělých a jedenáct dětí našlo nakonec útočiště u svých příbuzných na Jesenicku. Podle zlatohorského starosty Milana Ráce ale žijí v naprosto nedůstojných podmínkách.
Milan Rác: Při osobní návštěvě jsem se přesvědčil, že vlastně v tomto domku, který si myslím, že je staticky narušen, není zde přívod elektrické energie, není zde zdroj vody, není zde odpovídající sociální zařízení. Co se týká města Zlatých Hor, obávám se, že nejsme schopni dále zabezpečovat vlastně budoucnost života ve Zlatých Horách Ondřejovicích, protože bydlení, kde jsou, zcela neodpovídá základním hygienickým potřebám. Těžko budeme moci v bytové otázce těmto obyvatelům nějak pomoci.
Slovenské rodiny se zastává místní občanské sdružení za lidská práva romských občanů. Aktivisté jí pravidelně dovážejí materiální pomoc a snaží se vyřídit dokumenty, aby mohla v České republice zůstat. Jak nám řekl manažer sdružení Václav Zástěra, chystají se dokonce na Slovensko, aby zjistili skutečné důvody jejího odchodu.
Václav Zástěra: Tam došlo vlastně k rodinným rozporům mezi jednou a druhou rodinou. Ty problémy tam už jsou dlouholeté, takže to vyvrcholilo nakonec napadením právě této rodiny, která vlastně nějakou dobu spala na Slovensku po lesích a poté se rozhodla přejet sem. Bohužel nemají to nejzákladnější, protokol o události, která se tam stala, která byla podnětem k tomu, že odtud odešli, takže na základě toho, aby tady byly veškeré dokumentace a dalo se zhodnotit skutečný stav, tak proto je realizovaná cesta na Slovensko a na základě toho prostě se udělá nějaký závěr.
Pokud tedy se na Slovensku přesvědčíte o tom, že to tak bylo, co všechno uděláte pro to, aby ta rodina mohla vlastně tady na Moravě zůstat, jestli to vůbec lze?
Václav Zástěra: Je zřejmé, že azyl zde v žádném případě nezískají, protože Slovensko splňuje normy stejně jako my, takže toto není možné. Takže jediné, co je možné, je status uprchlíka, a to z toho důvodu, se kterým přijedeme. To znamená, pokud se to skutečně potvrdí. Pokud se to nepotvrdí, tak zde není možné ani ten status uprchlíka a není vlastně ani v naší moci jim dále pomáhat a oni by pravděpodobně využili té doby, že by mohli být v utečeneckém táboře.
Příliv slovenských Rómů ale není jen problémem Zlatých Hor. Takzvané dlouhodobější návštěvy řeší i Velké Kinetice nebo Jeseník. Přiznává to i starosta města Jiří Krátký.
Jiří Krátký: Já vím, že ty pokusy tady byly několikrát. Já Slovensko navštěvuji pravidelně. Ta situace, která tam je, samozřejmě nahrává tomu, aby ta sociálně slabší skupina se prostě zvedla a já mám pocit, že je to spíš i cílená politika státu, aby se zbavila určitého problému a přesunula to tam, kde jsou, řekněme, benevolentnější a nebo ochotnější tyto problémy řešit, ale já se domnívám, že to je jenom otázka těch mezinárodních jednání. V Jeseníku jsou to krátkodobé návštěvy, které pokud už přesáhnou určitou dobu, tak se jdeme ptát těch hostitelů, jestli za ně mají zaplacenou vodu, jestli mají za ně zaplaceny elektriky, jestli mají zaplaceny další věci, no a většinou je to takový signál, že se tato návštěva ukončí.
Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Náklady na válku s Ruskem jsou enormní. Skládáme se i z vlastních platů, říká Češka bojující na Ukrajině
-
Exposlanec Feri podal ústavní stížnost v kauze dvou znásilnění a jednoho pokusu o něj
-
Danko zůstal po přeskupení sil ve slovenské vládě jako ‚kůl v plotě‘. Jeho zraněné ego už se projevilo
-
Klíčoví Trumpovi lidé na odstřel? Skandál se Signalem je na úrovni Watergate, říká zpravodajka