Nový německý muzikál má netradiční inspiraci: všeobecné obchodní podmínky na Facebooku

Jsou psané malým písmem na spoustě stránek. Málokdo je čte, ale skoro všichni s nimi nakonec souhlasí. Řeč je o všeobecných obchodních podmínkách, nedílné součásti smluv, které lidé uzavírají na papíře nebo na internetu. A někdy se pak nestačí divit, k čemu se vlastně zavázali. Ten pocit znají i stamiliony uživatelů sociální sítě Facebook. Právě o jeho obchodních podmínkách teď bude nový muzikál v německých Brémách.

Má to být příběh plný vzestupů a pádů, navíc s milostnou zápletkou. Na jedné straně spisovatelka, co dlouhé roky sepisuje rozsáhlé dílo a nikdo ho nechce vydat, protože je strašně suchopárné. Na druhé straně nadšený programátor, kterému chybí sepsaná pravidla pro jeho skvělou a zatím neznámou sociální síť.


Facebook už byl ve své historii terčem různé kritiky, parodií i žalob. Před třemi lety si skupinka amerických komiků muzikálovým číslem dělala legraci ze závislosti na Facebooku a z toho, jak na něm lidé tráví příliš mnoho času.

Tvůrci muzikálu označují všeobecné obchodní podmínky Facebooku za jeden z nejmytičtějších textů dneška. Sotvakdo je četl, ale ovlivňují miliardy lidí, kteří tuhle sociální síť používají. Kontroverze se týkají hlavně soukromí uživatelů Facebooku - třeba toho, jak firma používá jejich údaje, aby umožnila inzerentům lépe zacílit reklamu.

„Facebook je vlastně extrémně bohatá firma právě díky tomu, že umí nahlížet do našeho soukromí. Vydělává na tom, že nabízí velmi dobře zacílenou reklamu a umí zacílit právě kvůli tomu, že Facebooku prozradíme spoustu informací o našem životě,“ shrnuje analytik sociálních sítí Českého rozhlasu Adam Javůrek.

Nový muzikál v Brémách taky láká diváky sloganem, že všeobecné obchodní podmínky Facebooku by neměly být jen elitářskou věcí, ale obohacením pro všechny. Pokud v tom cítíte ironii, je to správně. Muzikál je skrznaskrz recesistický projekt a v jeho pozadí stojí dva brémští autoři satirického webu Postillon, který má v Německu statisíce čtenářů.

autor: vob
Spustit audio