Novinář nesmí ohýbat informace. V MF DNES jsem to už nemohla garantovat, říká Sabina Slonková
„Měla jsem vždy štěstí být ve správný okamžik na správném místě, strávila jsem s lidmi, které práce bavila stejně jako mne,“ říká investigativní novinářka Sabina Slonková, která v branži působí už 25 let. Za pár dní spouští nezávislý webový projekt, který má mapovat vliv v různých částech společnosti.
Novináři by se podle ní měli držet základu. „Zprávu nesmíte ohýbat, klíčem ke zprávám je nová, zajímavá, pravidívá,“ říká. A co ohnutá informace vlastně znamená? „Jde také o zprávu, která se neobjeví. Ve chvíli, kdy zamlžíte, tváříte se, že neexistuje,“ vysvětluje.
Dalším příkladem ohnuté zprávy je například situace, kdy přijde zadání z vedení, že novinář musí zvolnit, ubrat na rétorice, práce na textu musí být vstřícnější. „Ve chvíli, kdy k tomu není důvod, tak je to ohnutá zpráva,“ říká.
Podotýká také, že za dobu, kdy působila v Mladé frontě DNES, neprošel jediný ohnutý článek. Do novin původně šla z racionálních důvodů – chtěla zkusit deníku vrátit lesk, na který byla zvyklá. „Šla jsem tam za určitých podmínek. V situaci, kdy jsem nebyla schopná garantovat, že zprávy nebudou ohnuté, tak buď se tomu přizpůsobíte, nebo odejdete,“ vysvětluje.
Nový web bude mapovat ruský vliv
V jasných a čistých kauzách podle ní není potřeba žádného slovíčkaření, a když jde s novou kauzou ven, je nervózní, zda není někde zbytečná chyba a aby vše sedělo. „Občas ubíjející pocit, ale pak jsou momenty, kdy se vám to povede, což je nový impuls,“ přiznává.
Co se týče kauz, tak Česko je malé a koláč k dělení není nekonečný. „Sejdou se největší hráči, zhruba 50 lidí, kolem nich se to točí,“ vysvětluje s tím, že privatizace a velký prodej státního majetku skončily, nastává okamžik hledání, kde ve státu vysát nějakou korunu, která tam zbývá.
Nový nezávislý webový projekt, který za několik dní spustí, se má věnovat mapování vlivu v různých částech společnosti. „Každý čtenář získá s určitou periodicitou mapu vlivu například ve zdravotnictví, v průmyslu, ruský vilv, který budeme mapovat,“ popisuje s tím, že mají připraveno několik dokumentů z různých segmentů.
A financování webu? To je založené na několika zdrojích – granty a dotace, vlastní peníze a činnost vydavatelství „Nebudeme používat žádnou platební bránu,“ přibližuje.
Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Skladování plynu státu opět rekordně vydělalo. Návratnost miliardové investice se může zrychlit
-
Předložila kritický audit a Válek ji obratem vyhodil. Za bývalou státní manažerku se teď postavil soud
-
Divokých 100 dní s Trumpem. Druhé období zahájil s nejnižší popularitou od dob Eisenhowera
-
Vedení zpravodajství ČT se vymezuje proti Součkovu ‚setkání s novináři‘. ‚Nepřijatelné,‘ píše Kubal