Nová a nejmladší generace dívek je opravdu hodně křehká, myslí si lektorka kurzů Buď svá
„Je to jako kdyby vstoupily do jiného světa,“ říká Anežka Dvořáková o kurzu Buď svá, který připravují lektorky pro dívky ve věku 15 až 21 let. A jaká je naše nejmladší generace? „Děvčata jsou krásná a úžasně laskavá. Jsou i empatická, a když se dostanou do prostoru, který vnímají, že je pro ně bezpečný, jsou se schopné otevřít a přemýšlet víc do hloubky. Dokážou myslet o světě s krásným nadšením a lehkostí bytí,“ dodává jedna ze zakladatelek stejnojmenného spolku.
„Zároveň jsou dívky hrozně křehké, takže vystupovat z komfortní zóny je pro ně dost náročné. Docela vnímám, že tuto generaci může trošku víc svazovat strach z neznáma,“ přidává další charakteristiku.
Čtěte také
Kurzy Buď svá mají vzbuzovat v dospívajících ženách jedinečnost, svobodu, harmonii, lehkost a také podporu nebo inspiraci.
„Těžko se o tom hovoří, pokud si to člověk sám nezažije, ale hodně pracujeme se zážitkovou pedagogikou,“ vysvětluje Dvořáková.
Kurzy probíhají v sociálních skupinách, které si dívky vytvoří. „A čím déle jsou spolu, tím víc se otvírají tématům, otvírají se sobě navzájem a víc toho do sebe nasávají. To jim pak pomáhá i ve vlastním dalším životě.“
Čtěte také
„Aktivity vedeme především přes silné emoční prožitky, specifické u nás je i to, že pracujeme s tématem ženství.“
„Učíme je prožívat vlastní emoce, zkoušet si je zpracovávat, takže tancujeme, zpíváme, spíme třeba venku pod širákem. Děvčata procházejí i kratší verzí indiánského rituálu, kdy každá stráví sama se sebou několik hodin v lese,“ dodává.
Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Hovory Tatiany Čabákové.
Související
-
Mladá generace vidí problémy, už když začínají plápolat, říká předsedkyně spolku Díky, že můžem
Barbora Stárek stojí v čele spolku Díky, že můžem, který už několik let organizuje oslavy 17. listopadu. Jaké byly přípravy a proč je tématem zrovna Časy se mění?
-
Mladá generace se zajímá o zážitky, nechce se upozadit, neslouží, stýská si prezident svazu lázní
„Když je dnes jedno z omílaných témat sebeláska, péče o sebe, tak se to zvrhává k tomu, že lidé pak upřednostní svůj zájem před vytvářením pohody ostatním.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.