Soutěž Romano suno nabízí klání v romštině, čeští účastníci letos poprvé změří síly se soutěžícími ze Slovenska
Soutěž Romano suno je určena pro všechny, kteří umí romsky a chtějí si v romštině napsat svůj text, natočit video, anebo si v romštině zasoutěžit naživo. Zatímco v Česku už má dlouhou tradici – právě začal její 29. ročník, na Slovensku podobná soutěž letos poběží teprve podruhé. Novinkou je, že vítězové obou soutěží se v červnu utkají na Česko-slovenském superfinále v Ostravě.
Kdo napíše literární text nebo natočí video v romštině, může ho do konce června přihlásit do soutěže Romano suno / Romský sen. Letošní témata představuje koordinátorku soutěže Marie Podlahová Bořkovcová.
„Pro letošní Romano suno jsme připravili zase čtyři konkrétní témata. která vybírala naše porotkyně, a to je:
Rozhodnutí, které pro mě bylo těžké;
Jsem rád, že umím romsky, protože…;
Co se stalo za zavřenými dveřmi;
Příběh o spravedlnosti nebo nespravedlnosti.
A jako každý rok je také možnost psát na volné téma.“
A takto zní soutěžní témata v romštině, tedy v jazyku soutěže.
„Rozginďipen, so has mange phares te kerel
Som rado, hoj džanav romanes, bo…
So pes ačhiľa pal o zaphandlo vudar
O vakeriben pal o čačipen abo pal o bičačipen
Pisin pal oda, so kames.“
Soutěž Romano suno sice existuje už 29 let, ale často přináší nové prvky.
„Letos máme jednu velkou novinku, protože na Slovensku začali dělat také něco jako Romano suno, soutěž v romštině, která se jmenuje Avka, sar miri dajori vakerelas / Tak, jak mi vyprávěla maminka. Je to také soutěž v romštině, kde je literární a audiovizuální část a také soutěž dvojic v romštině naživo. Takže jsme si řekli, že uděláme Česko-slovenské superfinále. To bude velmi napínavé, protože na Slovensku je romština mnohem rozšířenější než v Česku. Na druhé straně ale v Česku zase má ta soutěž dlouhou tradici, takže je tu opravdu výběr těch nejlepších z nejlepších. Tak uvidím, jak to bude. Zatím ještě nevíme, jestli nám vyjde finanční podpora pro tu věc, ale snad ano, tak doufáme, že uskutečníme Česko-slovenské superfinále v Ostravě v červnu.“
Co se týče českého finále soutěže dvojic v romštině naživo, účastníci se mohou hlásit do konce října.
„To finále letošního ročníku bude probíhat v zimě na konci listopadu nebo na začátku prosince v Praze a právě se tam utkají finalisté této soutěže v romštině na živo. Zvlášť soutěží děti a dospělí. Jeden napovídá druhému v romštině slovíčko, které potom ten druhý musí říct romsky. A vyhrává dvojice, které se podaří uhodnout nejvíc slovíček do minuty. To finále se Slováky bude z ročníku, který byl v roce 2025, protože na Slovensku je načasování té soutěže jiné. Slováci budou mít čerstvé vítěze z května v tom červnovém finále, zatímco my budeme mít vítěze z prosince 2025, kteří se zúčastní toho letošního superfinále. Ale ten ročník, který teď otvíráme, bude mít české finále v prosinci.“
Pořadatelem soutěže Romano suno je Nová škola. Ta v posledních letech také nabízí online kurzy romštiny.
„Letos máme pokračující kurz pro pokročilé. Jestli něco už umíte romsky a chcete se zúčastnit, budu moc ráda. Je každou středu od 18 hodin přes Teamsy online. A také rozšiřujeme podporu pro tu soutěž dvojic v romštině naživo. Nejenže dávám každému zájemci všechna ta slovíčka, která se pak hádají, ale ještě budu v takové zdarma dostupné aplikaci postupně zveřejňovat ta slovíčka, aby se je lidé mohli učit průběžně.“
Více informací o soutěži najdete na webu www.novaskolaops.cz. Na tomto webu najdete také videopozvánku do soutěže.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor

Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Pavel sdělil Babišovi, že hodlá vést delegaci ČR na summit NATO. Ocení ale prý, když se premiér připojí
-
USA a Írán podle Trumpa zvažují partnerství při výběru mýta v Hormuzském průlivu
-
Dvojnásobná cena i riziko neplatnosti: Jak překupníci lístků těží z nepozornosti kupujících
-
ŽIVĚ: Sparta hraje s Pardubicemi, Třinec může postoupit do finále. Radiožurnál Sport vysílá oba přenosy