Boj o Bílý dům. Jaká témata hýbají volbou, která ovlivní celý svět?

Americké volební místnosti se chystají na kontroverze. „Když nastanou, nesmíte zpanikařit,“ říká komisařka

Už za deset dní rozhodnou voliči Spojených států o svém novém prezidentovi nebo prezidentce i o složení celé Sněmovny reprezentantů. Část voličů, především příznivců republikánské strany, věří slovům Donalda Trumpa, že předešlé volby nebyly spravedlivé, že je měl vyhrát on – a podobné pochybnosti mají o férovosti nadcházejících voleb. V mnoha státech proto přijali opatření, aby se tomu pro tentokrát vyhnuli. O nich je další díl našeho seriálu Boj o Bílý dům.

Paní Daniele z Pensylvánie považuje spravedlnost voleb za opravdový oříšek. Ona sama podporuje požadavek, aby se hlasovalo papírovými lístky a ne elektronicky, jak se to v některých státech děje. Například v sousedním státu New Jersey se hlasování zaznamenává pouze digitálně.

Čtěte také

Podle pana George z texaského Houstonu účel světí prostředky, a když bude chtít někdo vyhrát za každou cenu, tak nakonec zvítězí.

Z takové manipulace s hlasy obvinil Trumpův advokát a poradce Rudy Giuliani dvě členky volební komise v okrese kolem hlavního města Georgie Atlanty. Žádná kontrola ani soud jejich pochybení ale neshledaly a Giuliani jim má vyplatit 148 milionů dolarů. Soudce mu teď kvůli neplacení odškodného obstavil jeho cennosti a byt na Manhattanu ve prospěch Shaye Moosové a její matky Ruby Freemanové.

Bývalá pracovnice úřadu fultonského okresu popsala, jak plamen nenávisti, který Giuliani zažehl, zničil jí a její matce životy, připravil je o dům i o práci. Dotkl se jejich osobní bezpečnosti i duševního zdraví. „Naším největším přáním je, aby žádný člen volební komise, nebo volič, nebo člen školské rady, nebo kdokoli jiný zažil to, čím jsme si prošly my s mámou,“ říká Shay Moosová.

Zajistit bezpečnost

V okrese Paulding u Atlanty v Georgii mají 21 volebních míst. Na každé volební místo připadá takový vozík, na kterém jsou naložené kufry. A v kufrech, které jsou většinou na kolečkách, jsou sčítací stroje, kopírky, skenery a různé kancelářské vybavení, aby každá volební místnost a volební komise měly vše připravené a nemusely nic shánět.

Čtěte také

Přijali zde nový bezpečnostní protokol pro předtermínové volby i samotný volební den. Mají instrukce, co dělat, když se objeví obálka s podezřelým obsahem, někdo bude komisi nebo jednotlivým komisařům vyhrožovat nebo dokonce přijde do volební místnosti se zbraní.

„Víte, když takové situace nastanou, nesmíte zpanikařit, nesmíte začít šílet. Volební komisaři na to ale musejí být připravení. Mým hlavním a nejdůležitějším úkolem je zajistit bezpečnost svých pracovníků a voličů, takže když se objeví nějaké ohrožení, nechceme vyvolat nějakou hromadnou hysterii. Všechny hrozby ale bereme vážně. Dnes nikdy nevíte, co se může stát,“ popisuje Deidre Holdenová, která v okresní volební komisi pracuje už 20 let.

Akyn Becková se stala ředitelkou volebního odboru okresu Floyd teprve nedávno. Budou to pro ni první prezidentské volby, o jejichž hladký průběh se bude starat. „V našem floydském okresu jsme zavedli, že máme u každé volební místnosti policistu. Také jsme proškolili naše zaměstnance, jak být ostražití a jak se chovat v případě ohrožení. Ale myslím, že největší ochranu nám poskytuje přítomnost policisty přímo na místě,“ říká.

Podle Beckové je dobré být připravený na to nejhorší. Pak je naděje, že před během i po volbách bude jen a jen dobře.

V zítřejším, posledním dílu seriálu před americkými volbami budeme mluvit o tom, že názorové rozepře ohledně prezidentské volby rozdělují přátele, a dokonce i rodiny.

autoři: Pavel Novák , jkh
Spustit audio

Související