Povodně 2024: Jaká je situace v zasažených městech a obcích a jak teď postupovat?
I malá oděrka může být vstupní branou infekce do organismu, upozorňuje hygienik. Jaká opatření dodržovat v kontaminovaném prostředí?
Voda po povodních postupně opadává a lidé začínají sčítat škody. Nese to s sebou samozřejmě i spoustu znečištění, které nemusí být na první pohled vidět, ale může poškodit lidské zdraví. Jaká hygienická opatření jsou na místě? „Základem je mýt si pečlivě a často ruce, pít pouze zdravotně nezávadnou vodu, nekonzumovat žádné zaplavené potraviny a při úklidu používat ochranné pomůcky,“ říká mluvčí moravskoslezské hygienické stanice Aleš Kotrla.
DŮLEŽITÉ!
Pokud zjistíte jakoukoli odchylku od normálního zdravotního stavu, například:
zvýšenou teplotu,
bolest břicha,
průjem,
neprodleně kontaktujte lékaře a informujte ho, že jste pracovali v zaplaveném prostředí.
Jaké nejčastější chyby lidé dělají v zaplavených oblastech z pohledu hygieny?
Čtěte také
Lidé, kteří byli vytopeni, jsou ve stresu, prožívají těžké chvíle a naše práce je pomoci jim s tím to zvládnout a snížit zdravotní rizika právě spojená s těmi povodněmi. Proto také informujeme veřejnost o tom, jak se má správně chovat.
Základem je mýt si pečlivě a často ruce, pít pouze zdravotně nezávadnou vodu, nekonzumovat žádné zaplavené potraviny a při úklidu používat ochranné pomůcky. Lidé by také měli sledovat svůj zdravotní stav a hlídat i své mazlíčky, zda jsou v pořádku. A samozřejmě spoléhat se pouze na ověřené informace právě od hygieniků nebo ze sociálních sítí, webu ministerstva zdravotnictví.
Příliš té eventuálně kontaminované, špinavé vody může negativně ovlivnit i kvalitu té pitné. Jak?
Povodňová vlna s sebou nese všechno, čím se prohnala, takže i fekálie či mrtvá zvířata. Proto by lidé neměli pít vodu ze studny zasaženou povodněmi, dokud neproběhne sanace a laboratorní rozbor. Důležité je také sledovat informace od svého dodavatele vody, zda je voda, která teče z kohoutku, bezpečná. Pokud si nejste jisti, pijte balenou vodu.
Snažme co nejvíce omezit styk vody a bláta s nechráněnou kůži a po skončení úklidových prací si umýt a vydezinfikovat ruce.
Jaké nemoci se nejčastěji po povodních šíří?
Celá řada onemocnění, která se přenáší kontaminovanou vodou, lidskými výkaly pocházejícími z žump či čistíren, jako například žloutenka typu A, salmonelóza. Mohou se objevit infekce přenosné ze zvířat na člověka, například leptospiróza, tularémie nebo žloutenka typu E.
Čtěte také
Důležité ale je, že nákaze můžeme předcházet dodržováním několika základních hygienických pravidel. Vedle mytí rukou – když nemám k dispozici vodu a mýdlo, používat dezinfekci s obsahem alkoholu – je to také použití ochranných pomůcek při úklidu. Pevná nepromokavá obuv a rukavice jsou naprostý základ.
I malý škrábanec nebo oděrka mohou být vstupní branou infekce do organismu, proto se snažme co nejvíce omezit styk vody a bláta s nechráněnou kůži a po skončení úklidových prací si umýt a vydezinfikovat ruce. A to ze všeho nejdůležitější je, že pokud zjistíte jakoukoli odchylku od normálního zdravotního stavu, například zvýšenou teplotu, bolest břicha, průjem, neprodleně kontaktujte lékaře a informujte ho, že jste pracovali v zaplaveném prostředí.
Související
-
Ministr dopravy: Doprava na východě republiky je zcela ochromená. Voda podemlela železnice i silnice
Deště a voda ohrožují dopravu na železnici i silnicích. Na kolejích stojí voda, silnice jsou podemleté. Jaká jsou aktuální doporučení pro cestující?
-
Ministr Hladík: Odmítnout evakuaci je enormně nebezpečné. Zvážíme právní prostředky, jak to změnit
Povodňová situace zůstává na mnoha místech Česka kritická. Hasiči evakuují stovky lidí, někteří však svůj domov opustit odmítají. Ohrožují tak sebe i záchranné složky...
-
Na povodně jsme připraveni lépe než v roce 1997, zní z obcí. Jaká je aktuální situace v krajích?
V Česku dál vydatně prší. Jaká je aktuální srážková situace nad Českem a jaký je výhled pro nejbližší hodiny? Jak se s velkou vodou vyrovnávají jednotlivé regiony?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka