Povodně 2024: Jaká je situace v zasažených městech a obcích a jak teď postupovat?
Počkejte, až voda opadne. Pak můžete začít s focením a natáčením škod, radí asociace pojišťoven
Česká asociace pojišťoven vydala povodňové desatero. Popisuje, jak postupovat v případě, že voda poškodí majetek. „U novějších smluv je pojištění proti záplavám obvykle v základním krytí. U starších smluv bylo zapotřebí vždycky ‚zaklikávat‘, to znamená, že klient si mohl vybrat, jestli si toto riziko pojistí, nebo ne,“ vysvětluje ve Speciálu Plusu a Radiožurnálu mluvčí České asociace pojišťoven Tomáš Pavlík.
Jako první platí pravidlo, aby lidé následovali pokyny integrovaného záchranného systému. Leckdy ale evakuaci odmítají kvůli obavám o svůj majetek. Kdy stačí, aby lidé vytvořili fotodokumentaci poškozených věcí?
Hovoříme tady o extrémní situaci, která ohrožuje životy lidí. Nejdříve je proto třeba myslet na své zdraví a zdraví svých nejbližších a počkat, až živel opadne. To jsou priority a naše základní doporučení. Až potom je vhodné začít pořizovat fotodokumentaci.
Člověk může fotit, případně pořizovat videodokumentaci, obojí opravdu pomůže. Ale stále platí – mysleme pořád na naše zdraví. Jestliže chceme začít fotit a zjistíme, že jsme například ztratili mobil, což se může stát, nebo je mobil poškozený, je možné pořídit dokumentaci i zapůjčeným mobilem. Mobil nemusí být nezbytně náš.
Až 70 procent nemovitostí má podle vašich údajů uzavřenou pojistku na nižší hodnotu, než jakou nemovitost skutečně má. Jakou roli to bude hrát během povodní a po nich?
Chci opět připomenout, že se nacházíme ve zcela extrémní situaci, ve které se pojišťovny snaží lidem maximálně pomoct. To se už minulou středou projevilo tím, že jsme vytvořili krizové štáby a posílili naše callcentra.
V případě podpojištěných nemovitostí budou pojišťovny situaci posuzovat zcela individuálně a přihlížet ke konkrétním okolnostem.
Je pojištění proti záplavám obvykle v rámci pojištění domácností, nebo je to forma připojištění?
U novějších smluv je pojištění proti záplavám obvykle v základním krytí. U starších smluv bylo zapotřebí vždycky „zaklikávat“, to znamená, že klient si mohl vybrat, jestli si toto riziko pojistí, nebo ne. Ale nová praxe je, že většinou to je ve všech smlouvách.
Jedna z rad pro lidi, které postihly povodně, je, že s odklízením poškozených věcí by měli začít teprve, až voda opadne, protože je tam ještě spodní voda. Když se na to podíváme z pohledu pojišťovny, kdy je možné začít s úklidem nemovitosti?
Nejprve je skutečně potřeba pořídit fotodokumentaci a pokusit se odhadnout výši škody. Jedná se o první odhad, ale i ten potom pojišťovně pomůže.
Je důležité také zmínit, že pokud je nemovitost poškozená například spadlým stromem nebo stožárem, je potřeba kontaktovat složky integrovaného záchranného systému a domluvit se s nimi na odklizení. Je toho opravdu v jednu chvíli hodně.
Dobré je také preventivně zakrýt poškozené části nemovitosti, aby nedocházelo ke zvyšování škody. Potom už můžeme volat pojišťovnu a škodu v klidu nahlásit.
Související
-
Ministr dopravy: Doprava na východě republiky je zcela ochromená. Voda podemlela železnice i silnice
Deště a voda ohrožují dopravu na železnici i silnicích. Na kolejích stojí voda, silnice jsou podemleté. Jaká jsou aktuální doporučení pro cestující?
-
Ministr Hladík: Odmítnout evakuaci je enormně nebezpečné. Zvážíme právní prostředky, jak to změnit
Povodňová situace zůstává na mnoha místech Česka kritická. Hasiči evakuují stovky lidí, někteří však svůj domov opustit odmítají. Ohrožují tak sebe i záchranné složky...
-
Na povodně jsme připraveni lépe než v roce 1997, zní z obcí. Jaká je aktuální situace v krajích?
V Česku dál vydatně prší. Jaká je aktuální srážková situace nad Českem a jaký je výhled pro nejbližší hodiny? Jak se s velkou vodou vyrovnávají jednotlivé regiony?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka