Tokio 2020. Olympijský zápisník Davida Jakše

Hlas japonského lidu: protesty proti olympiádě vycházejí z obav o šíření epidemie

Proti konání olympiády v době pandemie proběhly od začátku roku po celém Japonsku desítky demonstrací. Většinou mají spíše klidný průběh a policie účastníky protestů zatýká jen výjimečně. A současně Japonci ujišťují cizince, že jsou v jejich zemi v bezpečí a žádné násilí jim nehrozí.

Čtěte také

Mezi Japonci by teď člověk těžko hledal cizince, který je tak neoblíbený, jako Thomas Bach, šéf Mezinárodního olympijského výboru. Lidé mu tady říkají vydřiduch a odkazují tím na – podle nich – příliš urputnou snahu této organizace vydělat na prodeji přenosových práv, i kdyby to mělo ohrozit jejich zdraví a životy.

Poklidné protesty

Je přeci jasně vidět, že čísla nových případů rostou. Je to nepopulární, to chápu, ale takhle je to lepší – když už olympiáda začala, tak ať tam nejsou diváci, ať se netvoří velké skupiny,“ vysvětluje během protestu pan Uširo z Tokia.

Při podobných demonstracích policie odhaduje počet účastníků pokaždé maximálně na několik stovek a nikdy zatím proti nim nepovolala speciální jednotky. Policisté sice třímají v rukách dlouhé hole, ale jde o běžné, pouliční hlídky.

Je dobře, že pokračuje očkování, za to vládu chválím, ale když už jsou taková omezení a zákazy všude kolem nás, myslím, že alespoň část lidí mohli na sportoviště pustit. Tohle už je prostě moc,“ reprezentuje slečna Juri zase druhý tábor, který zvolil spíše kompromis, ale lidé jako ona jsou teď v menšině.

Většina je proti

Hlas lidu ale japonští politici berou velmi vážně a to, že bývalý premiér Šinzo Abé, nebo majitelé firem, kteří jsou nejdůležitějšími sponzory olympiády, nepřišli na slavnostní zahájení, je jasným důkazem, že stojí na straně většiny.

Většina opravdu nesouhlasí s tím, jak vláda postupovala. Pořád dělala poloviční rozhodnutí a řešení. Nakonec to dopadlo tak, že Japonsko je šestnáct měsíců zavřené, ale výsledky vůbec žádné,“ říká mi paní Blanka Kobajaši, která v Japonsku žije a pracuje přes dvacet let.

A i ona souhlasí, že akce měla být znovu odložena. Ať už olympiáda jakkoli, je to podle ní promarněná šance Japonska znovu ukázat, kam až země za posledních padesát let došla.

autoři: David Jakš ,
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.