Tokio 2020. Olympijský zápisník Davida Jakše

Slavnostní zahájení letních olympijských her v Tokiu se neslo v duchu solidarity

Třicáté druhé letní olympijské hry oficiálně začaly. Oheň na Národním stadionu v Tokiu zapálila tenistka Naomi Ósakaová, ještě předtím se na hlavní ploše tradičně představily všechny výpravy.

Čtěte také

Bez ohledu na to, podle jaké abecedy řadí pořadatelská země jednotlivé výpravy za sebou do úvodního defilé, stát, který dal světu olympijskou myšlenku a ideály, jde pokaždé jako první.

Solidarita s lékaři i uprchlíky

Českou výpravu přivedla na plochu Národního stadionu tenistka Petra Kvitová. A letos premiérově napochodoval také mezinárodní tým uprchlíků: sportovců, kterým podmínky v jejich zemi nedovolí startovat pod vlajkou svého státu.

Olympijský slib sportovců zazněl v jazyce pořadatelské země a šéf mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach potom poděkoval lékařům, zdravotním sestrám i dobrovolníkům za jejich boj s pandemií.

Šéfka organizačního výboru Seiko Hashimotová zase apelovala na solidaritu – a olympiáda by podle ní mohla být novým začátkem. Detailní záběry televizní kamery v té chvíli jasně dokázaly, že měla slzy v očích.

Částečná omezení

Na sedmdesátitisícovém stadionu, kam pořadatelé nepustili více než 950 lidí, z níž většina byli novináři a zástupci národních olympijských svazů, nechyběla ani jeho Výsost, císař Naruhito.

Na závěr ceremoniálu zapálila olympijský oheň tenistka Naomi Ósakaová a tou dobou už policie jen o pár ulic dál měla za sebou úspěšně zvládnutý průběh protestů. Jeho účastníci volali po okamžitém zrušení olympiády.

autoři: David Jakš ,
Spustit audio

Související