Český rozhlas vysílá už 97 let. Projděte se s námi (nejen) rozhlasovou historií
1989: Jak dodýchávala komunistická cenzura na rozhlasových vlnách?
Bylo pár dnů po 17. listopadu 1989, když se úplnou náhodou podařilo rozhlasovým reportérům zachytit jeden mrazivý moment spojený s končící komunistickou cenzurou. Reportér Ivan Jablonský byl připravený odvysílat živý vstup z demonstranty zaplněného Václavského náměstí. Těsně před vstupem do éteru se ale z přenosového vozu ozývá vysílačka a technik oznamuje, že živý vstup se může uskutečnit jedině s podmínkou, že reportér nebude mluvit o Václavu Havlovi…
Související
-
Jak začalo Pražské povstání a jakou roli v něm hrál Český rozhlas?
Poslechněte si rozhlasovou rekonstrukci klíčových událostí prvního dne Pražského povstání a bitvy o rozhlas.
-
Konec války 75 let poté. Poslechněte si rozhlasovou rekonstrukci klíčových událostí
Po Hitlerově sebevraždě a pádu Berlína bylo jasné, že konec války je na dohled. A tak ráno 5. května 1945 zahájil redaktor Zdeněk Mančal vysílání výzvou určenou všem Čechům
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.