Pomoc bez zisku: Seriál o lidech, kteří napnuli své síly a pomáhají v neziskových organizacích

Denně se setkává se smrtí a snaží se zabránit bolesti. Pro paliativní péči je zásadní práce se slovem

Pečuje o nevyléčitelně nemocné v poslední fázi života a pomáhá blízkým s přípravou na okamžik jejich odchodu. Denisa Raclavská, sestra olomouckého mobilního hospice Nejste sami, se setkává se smrtí pravidelně. Přesto smutná nebývá. Naplňuje ji pomoc nemocnému a vděk jeho blízkých.

Zdravotnice Denisa Raclavská se o pacienty mobilního hospice Nejste sami stará přes dva roky. Pomáhá jim prožít poslední chvíle jejich života doma, mezi svými blízkými. Se smrtí a smutkem se setkává prakticky každý den. Truchlivě je ale nevnímá. „Smutek nemusí být jen negativní emoce,“ věří Denisa. „Je dojemné, když si s tou rodinou popláčeme. Ale zároveň je to také hezké.“

Takzvaná paliativní péče hospice je od roku 2018 částečně hrazena pojišťovnami. Mohou ji tak nemocným poskytovat zadarmo. Fungování hospice ale podle jeho ředitelky plně nepokryjí. Proto je hospic odkázaný na dary, dotace nebo nadace

Za pacienty vyjíždí až 40 kilometrů daleko. U nich doma pak kontroluje jejich stav, podává léky tišící bolest a infuze. Dvacet čtyři hodin denně je navíc k dispozici kdykoliv poradit na telefonu. Důležitá je podle ní práce se slovem. „Hlavně ze začátku mají lidé otázky, co se týče smrti, co se bude dít a co my jim můžeme nabídnout. Každý člověk má strach z bolesti a utrpení,“ vysvětluje. „My jsme tady od toho, aby se jim nic z toho nedělo.“

Upřímný vztah s pacienty jako odměna

Denisa dříve pracovala v nemocnici na anesteziologicko-resustitačním oddělení. Chyběl jí tam ale osobní přístup k pacientům. A na ten má v mobilním hospici prostor.

Mobilní hospic Nejste sami během práce s klienty

„Tato práce je upřímnější. S lidmi navazujeme blízké kontakty. Mají v nás důvěru a mohou se o nás opřít,“ popisuje svou motivaci zdravotnice. Váží si vděčnosti a uznání ošetřovaných i jejich blízkých. Těší si ji také drobné okamžiky, které ji připomenou některého z pacientů.

Denisa Raclavská a její kolegové se ale prý občas setkávají s nepochopením svého okolí. Lidé nerozumí tomu, co práce v hospicu obnáší. A tak se snaží jejich pohled změnit.

O nemocné pečují v mobilním hospici dva týmy lidí. Jeden dojíždí za dětskými pacienty, ten druhý za dospělými. K dispozici je jim kromě zdravotních sester také lékař, psycholog, sociální pracovník, farmaceut nebo také kaplan.

autoři: Barbora Weinekötter , had
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.