Pomoc bez zisku: Seriál o lidech, kteří napnuli své síly a pomáhají v neziskových organizacích
Pečovatelky brněnské Diakonie se už brzy rozjedou za klienty na koloběžkách
Eva, Anička, Majka a dalších osm žen jsou terénní pečovatelky v brněnské Diakonii. Každá z nich se mezi klienty ročně naběhá okolo tří a půl tisíce kilometrů. Od letošního roku se vydávají do terénu i o víkendech, aby pomáhaly tam, kde je to nejvíc třeba. Chtějí si proto pořídit elektrokoloběžky i s helmami, aby ušetřily čas i síly. Diakonie na ně proto shání peníze.
Eva Tomková pracuje jako pečovatelka osm let a vyráží za klienty do terénu každý den. Denně se zvládne postarat o čtyři až pět klientů. „Paní vedoucí nám plánuje pochůzky tak, abychom nepřejížděly z jednoho konce Brna na druhý,“ říká.
Přesto každá z jedenácti pečovatelek denně nachodí kolem patnácti kilometrů. U svých klientů se starají o úklid a hygienu a pomáhají, s čím je třeba. „Snaha je taková, aby klienti mohli co nejdéle zůstávat ve svém přirozeném prostředí, aby nemuseli odcházet do domova důchodců“, vysvětluje mluvčí Diakonie Brno Jana Tesařová.
A proč potřebují právě koloběžky? Na těch se domluvily samotné pečovatelky, protože s nimi mají zkušenosti. Elektrokoloběžka se na rozdíl od kola dá snadno vzít s sebou do tramvaje nebo trolejbusu. Na koloběžkách za klienty se pečovatelky brněnské Diakonie rozjedou už ve druhé polovině prázdnin.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.