Pomoc bez zisku: Seriál o lidech, kteří napnuli své síly a pomáhají v neziskových organizacích

Lékařka v Ostravě pomáhá i bezdomovcům. Je to povolání od Pánaboha, věří v Ordinaci pro chudé

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ordinace pro chudé Armády spásy v Ostravě
Předchozí díl
Následující díl

V jedné z ostravských průmyslových oblastí sídlí Ordinace pro chudé. Je určená lidem bez domova anebo těm, kteří zdravotní péči předtím vůbec nevyužívali. O stovky pacientů se tam stará lékařka Andrea Pekárková. Ještě než skončila studium medicíny, věděla, že bude pomáhat právě nemajetným.

Málokdy je čekárna v ordinaci prázdná, ale je tady klid. Každý ví, že na něj přijde řada. I třeba na zarostlého muže s dlouhými šedivými vousy. Není tady poprvé. „Bolí mne hlava, a potím se,“ popisuje lékařce Andreje Pekárkové.

Ta později říká, že je spokojená a že dělá to, co vždycky chtěla. „Zabývám se tím už deset let od studií medicíny. Je to určitým způsobem povolání od Pánaboha. Po celou dobu vnímám velkou potřebu zdravotní péče pro lidi bez domova,“ upozorňuje.

Když vidím seniora, jak se mu zdraví zlepšuje, tak to je mojí největší radostí.
Andrea Pekárková

Je ráda, že se podařilo přesvědčit stovky pacientů, kteří by asi jinak k lékaři vůbec nepřišli. Zpočátku drobnou lstí – stravenkou za preventivní vyšetření, ale teď už chodí sami. A rozkřiklo se, že tady se pomůže úplně každému.

„Hodně mě potěší, když vidím, že se někomu zlepšil zdravotní a sociální stav,“ říká Andrea Pekárková, která raději léčí, než mluví sama o sobě. Své práce ani na chvíli nezalitovala. Tohle je podle ní přesně ta stránka zdravotnictví, která může udělat hodně dobrého.

Největší radost má nejen z dobře stanovené diagnózy, která pak přes léčbu v nemocnici končí uzdravením pacienta, ale i z obyčejné vděčnosti lidí. A není jich málo.

autoři: Martin Knitl , prh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová