Legendy Československého rozhlasu ’68
Miloň Čepelka byl součástí protiokupačního vysílání. Pak odešel do Divadla Járy Cimrmana
Princové Jasoň a Drsoň nebo mamka ve hře Akt – to jsou asi nejznámější role, ve kterých diváci Divadla Járy Cimrmana znají herce Miloně Čepelku. Možná ale úplně nevíte, že před vznikem tohoto divadla byl osm let redaktorem Československého rozhlasu. A v srpnu 1968 byl jedním z redaktorů, kteří ve velmi náročných podmínkách tvořili protiokupační vysílání.
Miloň Čepelka byl tehdy zaměstnancem redakce armádního vysílání. Ráno 21. srpna 1968 měl namířeno na natáčení reportáže z kasáren kdesi v západních Čechách.
„Šel jsem směrem na autobus a proti mně se objevil Zdeněk Svěrák na svém motocyklu. Sedl jsem za něj na tandem a jeli na Václavák,“ vzpomíná.
Tam oba viděli nejen obrněné vozy a tanky, ale i prvního sovětského vojáka. Stejně jako mnoho dalších šokovaných Pražanů se mu snažili vysvětlit, že k vojenskému zásahu není žádný důvod.
Společně se vydali do své armádní redakce, která tehdy sídlila ve vile v dnešní Dykově ulici na Vinohradech. Tam setrvali celý týden. Protiokupační vysílání vznikalo samozřejmě v utajení.
Legendy Československého rozhlasu ’68
V srpnu 1968 pracovali v Československém rozhlase jako redaktoři, zvukaři nebo technici. Svobodné vysílání bránili před sovětskými tanky a vojáky.
„Sundala se cedulka Československý rozhlas, a když proběhl 14. mimořádný sjezd KSČ, tak si pamatuju, že s prohlášením ze sjezdu přišel Jirka Šrámek oknem ze zahrady přímo do studia,“ říká.
Několikrát přišlo také varování, že i toto malé studio je prozrazeno a jedou k němu vojska. Miloň Čepelka se sám nabídl, že zůstane. Prý proto, že tehdy ještě neměl rodinu.
„Tenkrát jsem si představoval, že skutečně přijedou a kdoví jestli přímo nepostřelí naši krásnou vilu. Nebo přinejmenším, že mne někam odvedou,“ popisuje.
Z rozhlasu do divadla
Naštěstí se to ale nestalo, byl to jen planý poplach. A tak mohl být Miloň Čepelka dál součástí vysílání, jehož symbolem se stal slogan: Jsme s vámi, buďte s námi. Tehdy ještě netušil, že jeho rozhlasová kariéra brzy skončí. Nevyhodili ho, sám dal výpověď už v roce 1969.
Jak dnes s nadsázkou říká Miloň Čepelka, všechno zlé je k něčemu dobré. Po odchodu z rozhlasu začal psát scénáře pro televizi i texty k písničkám, ale hlavně mohl naplno účinkovat v Divadle Járy Cimrmana.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka