Legendy Československého rozhlasu ’68

Hlas Vladimíra Fišera se stal součástí dějin našeho národa. Před 50 lety oznámil okupaci

Před druhou hodinou v noci na 21. srpna 1968 na rozhlasových vlnách Vladimír Fišer oznámil vstup vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Opakovaně četl zvláštní provolání, ve kterém vedení KSČ invazi odsoudilo. Zároveň vyzývalo všechny občany republiky, aby zachovali klid a nekladli postupujícím vojskům odpor.

„Chodil jsem číst výzvy – vážení posluchači, za okamžik budeme vysílat důležitou zprávu,“ vzpomínal před lety na svou nejdramatičtější hlasatelskou službu Vladimír Fišer, který jako hlasatel pracoval v Československém rozhlase od roku 1953.

Vzápětí, po přečtení výzvy, se v domech rozsvěcovala okna, taxikáři troubili, lidé volali do rozhlasu. „Na operativním pracovišti se brzy ráno sešla spousta rozhlasáků, Jirka Dienstbier, Honza Petránek a spousta dalších,“ připomíná Fišer.

Vzrušená atmosféra okupace a nebývalá solidarita i soudržnost lidí provázela Fišera i cestou z rozhlasu domů. V samoobsluze ho lidé poznávali a pouštěli ho, aby si mohl nakoupit. „Celý národ tím žil, držel palce sám sobě i vysílání,“ vyzdvihuje.

Osobitý podmanivý hlas Vladimíra Fišera využíval také krátký film. „Kameramani běhali celou dobu po Praze a točili a točili – to už byl filmový týdeník. Honem to namluvit a do kin,“ přibližuje.

Legendární rozhlasový hlasatel Vladimír Fišer zemřel v roce 2015.

autoři: Jaroslav Skalický , prh
Spustit audio