Nikde nic, a přesto legendární! Kdo nebyl v nádražní knajpě na Jedlové, jako by nebyl

21. červenec 2022

Daniela Pilařová si v horkém dni na Stezce Českem udělala pauzu na místě, které bývá hodně vytížené, přestože se k němu nedá dojet autem. Jen vlakem, pěšky nebo na kole. Na nádraží v Jedlové mají totiž legendární hospodu, kde to žije. A nejen proto, že tu opravdu dobře vaří.

„Co to vzal pan Hrdlička, který dělal výpravčího asi dvacet let v Rumburku, začalo to žít trošku svým životem. Hodně se o tom vypráví legendy, lidé sem jezdí zdaleka,“ směje se Tonda z Krásné Lípy.

Na nádraží Jedlová dojel na kole a čeká tu na kumpány. „Sjíždí se sem spousta lidí. Tady je to takové ‚in the middle of nowhere‘. Nikde nic,“ popisuje Tonda.

Klasická rodinka nemůže sednout do auta přijet sem autem. „To nemůže,“ přikyvuje. „Ale klasická rodinka tady vypadne v 11 hodin z vlaku v neděli, jde na oběd a pak jde na Jedlovou.“

Pojmenování po kopci

Nádraží Jedlová je železniční uzel. Je to snad jediné nádraží, které se nejmenuje po obci, ale po kopci. Vedou sem cyklotrasy, tak se tu schází hodně cyklistů z celého Šluknovského výběžku. A nejen oni.

Nádražní restaurace v Jedlové

„Vodím sem občas i nějaké zahraniční obchodní partnery. Přijedou a chtějí se někde projít. Tak jsme je sem vzali vlakem. Nechápali nic,“ směje se Tonda.

Hodně lidí sem chodí taky proto, že se o hospodě dost mluví, a kdo nebyl v nádražní knajpě na Jedlové, jako by nebyl. „Je to tu legendární,“ přisvědčuje s úsměvem paní Eva.

Budovu uvnitř opravila Správa železnic a dřív nevyužívané prostory proměnila na tři apartmány. Ubytovat se tu mohou i stezkaři, ale je lepší si zavolat předem. Těm, kteří nepotřebují střechu nad hlavou, rádi v hospodě nabijí telefon nebo powerbanku.

autoři: Daniela Pilařová , vma
Spustit audio

Související