Neviditelná

20. květen 2018

Jméno, rodné číslo, adresa, číslo pojištěnce nebo třeba počet dětí. To jsou osobní údaje. Některé jsou méně citlivé a jiné více. Neměly by se ale dostat do nepovolaných rukou, které by s nimi mohly manipulovat. Radiožurnál pátral, co o nás vědí státní i soukromé subjekty. A jak to, co vědí, hlídají.

25. května 2018 vstoupí v účinnost takzvané GDPR, tedy Obecné nařízení o ochraně osobních údajů. Jeho cílem je zvýšit bezpečnost osobních dat občanů EU.

Čtěte takéNeviditelná: vše o vašem soukromí na jednom místě

V souvislosti s tím se Český rozhlas rozhodl zjistit a informovat, jaká data o Češích uchovávají různé strany. Úřady, policie, obchodníci i velcí operátoři. Co všechno vědí, jak s daty nákládají a je těžké se k takovým informacím dostat?

autoři: Vojtěch Koval , had
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.