Neuropatolog Koukolík: Zamilovanost se dá ovládat velmi špatně, příroda nám říká „rozmnožujte se“
Všechny emoce lze kontrolovat, záleží na tom, co chcete a jak máte silnou vůli, říká spisovatel, lékař a neuropatolog František Koukolík, který zkoumáním vztahu mozku a chování lidí zasvětil svou kariéru. Svobodná vůle není žádná chiméra – mozek vypočítává, co je možné, ale pak je na řadě proměnných, jak se rozhodneme. A co je na lidském mozku vizuálně fascinujícího? „Mrtvý mozek je jako mrtvé město. Najdete v něm spoustu věcí, ale život je pryč,“ přibližuje.
Související
-
Když mozek neposlouchá. Podcast Radiožurnálu o psychických nemocech současnosti
Jak se žije s úzkostmi, s anorexií nebo se závislostí na internetu? Veronika Hlaváčová přináší příběhy pěti lidí, kteří se rozhodli otevřeně mluvit o své psychické nemoci.
-
Rozeznáte migrénu od bolesti hlavy? Někdy si pacienti migrénu pletou s cévní příhodou, říká neurolog
Víte, proč vás bolí hlava? Na vině může být „obyčejný“ kancelářský stres. „Zkuste se odreagovat, nejlepší je sport,“ radí neurolog Tomáš Nežádal.
-
Děsí mě analfabetismus dnešní mládeže. Společnost nedrží pohromadě, říká psychiatr Radkin Honzák
Emoce jsou nakažlivé. A přestože „nakazit“ druhého radostí je prý daleko těžší než „nakazit“ ho strachem, nemá smysl přestat to zkoušet.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.