Onkologie se bojíme zbytečně. Z rakoviny může být jen chronická nemoc, říká šéfka Ligy proti rakovině Fridrichová
Připomenout prevenci, která je pro boj proti rakovině zásadní, vyrazí dobrovolníci Ligy proti rakovině se žlutými kvítky zítra znovu do ulic. Časný záchyt nádoru výrazně zvyšuje šance na vyléčení. „Spousta věcí, které nebyly před pár lety možné, už jsou. Z onkologického onemocnění, byť pokročilého, se stává chronické onemocnění,“ popisuje Michaela Fridrichová, předsedkyně Ligy proti rakovině. Nakolik zvládají Češi podchytit včas onemocnění tlustého střeva a konečníku?
Zítra se budou prodávat žluté kytičky měsíčku lékařského se zelenou stužkou. Vy jste se letos zaměřili na něco, v čem bohužel byli Češi a Češky donedávna první: onkologická onemocnění tlustého střeva a konečníku. Už jsme se trošičku zlepšili?
Zlepšili jsme se, dostali jsme se na páté až šesté místo v Evropě. Byli jsme opravdu na prvních místech – bráno od nejhoršího, ale teď je to výrazně lepší. Zlepšilo se to právě screeningem. Sice ta dvouletá akce pojišťovny z roku 2014, to opakované zvaní, vypadala jen jako takové plácnutí do vody, když zareagovalo relativně málo lidí – asi 22 % první rok, 11 % druhý rok a třetí rok už třeba jen 8 %. Ale v lidech to zůstalo. Takže když začnou mít nějaké problémy, vědí, že se mají obrátit na praktického lékaře či lékařku.
Čtěte také
Test na skryté krvácení je zas tolik nezatěžuje. Anebo osvícený praktický lékař řekne: je vám tolik a tolik, měl nebo měla jste potíže, bude vhodnější, když se udělá kolonoskopie – a ohlídá si to. Myslím, že role praktického lékaře se postupně posiluje tím, že nastupuje mladá generace praktiků, kteří jsou velmi erudovaní, a myslím si, že i v tomto to bude výrazně lepší.
Kolik lidí u nás chodí pozdě, pokud jde o karcinom tlustého střeva?
Přesto se obávám, že dost: že taková třetina pořád chodí ve vyšších stádiích. Bohužel.
Jaký je v případě karcinomu tlustého střeva postup, když ještě člověk stihne přijít včas?
Pokud je to opravdu včas, je to řešitelné chirurgicky, s následnou třeba adjuvantní léčbou. Teď máme v armamentáři spoustu nových látek a nová schémata chemoterapie, kombinace imunoterapie a chemoterapie je už naprosto běžná. U časného stádia stačí chirurgické řešení a dispenzarizace.
Čtěte také
U trochu vyšších stádií, u dvojek a trojek bez postižení uzlin, to může být třeba jen chirurgické řešení a dispenzarizace, při výskytu rizikových faktorů, se může zvážit adjuvance. U vyšších stádií je samozřejmě kurativa, třeba předoperačně, nebo chemo-radioterapie u nádoru rekta, a pak pokračování léčby.
Screening je běžná věc
Snad celý svět sledoval a probíral onkologická onemocnění Karla III. nebo britské princezny Kate. Dělá to s námi něco, v rámci prevence?
Určitě ano. Část lidí, kteří se bojí, se od této možnosti odtahuje, ale část na tu prevenci jde. I po této stránce je zveřejnění některých takových nepříjemností jistým způsobem pozitivní a olamuje hroty bulváru, protože když víte, tak není co si domýšlet.
To je pravda. Vy jste zmínila ten strach – to je asi nejčastější faktor, který nás blokuje před prevencí?
Čtěte také
Ano.
Já jsem zrovna včera u jednoho stolu v restauračním zařízení slyšela větu: ‚Já půjdu na onkologii jenom jednou.‘ Bojíme se asi hodně, a proto nechodíme, že ano?
Určitě. Ale je to zbytečné, protože medicína jde takovým tempem dopředu, že spousta věcí, které nebyly před pár lety možné, už jsou. Takže z onkologického onemocnění, byť pokročilého, se stává chronické onemocnění. Třeba u karcinomů prostaty je průměrné žití osm, deset let – s pokročilým onemocněním. Přece má smysl žít, no ne?
Když před třiceti lety začínala Liga proti rakovině, toto byste mi pravděpodobně říct ještě nemohla.
To bych nemohla. Vlastně pan profesor Dienstbier, jako poradce ministra zdravotnictví, inicioval pilotní studii na mamární screening. To se také neví. Bylo to zajímavé tím, že se myšlenka možné prevence formou screeningu rozšířila v populaci. Teď je to vlastně běžná záležitost.
Jak se během desítek let fungování Ligy proti rakovině změnily postupy chemoterapie a radioterapie? A jakou podporu pacientkám a pacientům Liga nabízí? Poslechněte si celý rozhovor.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Cílem Izraele není svrhnout íránský režim. Kdyby ale padl, jásal by celý Blízký východ, míní Pojar
-
Chameneí je snadný terč, ale zatím ho nebudeme likvidovat, napsal Trump a vyzval Írán ke kapitulaci
-
‚Žijí v zahraničí a nemají právo s majetkem nakládat.‘ Ruský soud znárodnil letiště Domodědovo
-
Po měsíci znovu vybuchla indonéská sopka Lewotobi Laki-Laki, chrlí popel do výšky přes 10 kilometrů