Nemocnice by před nebezpečnými viry mohl chránit „ostnatý drát“. Antivirová nanotechnologie se inspirovala u vážek
Vědecké týmy z Univerzity Rovira i Virgiliho ve Španělsku a australské RMIT vyvinuly nový nanomateriál, který by měl proti virům fungovat podobně jako ostnatý drát proti nezvaným návštěvníkům. Otestovali ho na čtveřici virů typu HPIV, které způsobují parainfluenzu, parachřipku. Toto onemocnění často napadá malé děti a zejména v rozvojových zemích pro ně bývá i smrtelné. Vakcína neexistuje, takže ochrana zejména v porodnicích a dětských nemocnicích by byla velmi potřebná.
Nový materiál vypadá pod elektronovým mikroskopem trochu jako fakírské lože z hřebíků, na které se viry doslova napíchnou. Tím se poškodí jejich struktura a během pár hodin se rozpadnou. Do šesti hodin jich zmizí celých 96 procent.
Ostny jsou dva nanometry silné a do šířky běžného lidského vlasu by se jich tedy vešlo asi 30 tisíc. Právě díky těmto téměř nepostřehnutelným rozměrům se na ně miniaturní viry mohou napíchnout.
Technologie, která spočívá v úpravě povrchu tak, aby byl pro mikroby nepříznivý, není úplně nová. Dosud se ale využívala zejména proti bakteriím, konkrétně třeba proti superbakteriím rezistentním vůči antibiotikům. Teprve teď se ale vědcům podařilo najít podobný materiál, který funguje i proti virům.
Jde o tenkou vrstvu křemíku, která se používá třeba i pro výrobu počítačových čipů. Do ní pak vědci pomocí plazmy vypalují mikroskopické ostny. Podobnou ochranu mají na svých křídlech i vážky. Jde o jakési výčnělky schopné likvidovat bakterie, a tím křídla hmyzu chránit.
Související
-
Mobil bez bakterií a fasáda bez graffiti. Brněnští vědci představili samočisticí povrchy
Páteční večer patřil po celém Česku už po devatenácté Noci vědců. Na expozici brněnského VUT reportéra Experimentu zaujaly materiály, které se samy čistí. Jak to funguje?
-
V Olomouci vyvinuli nanomateriál obsahující stříbro. „Ve světě nemá obdoby,“ říká vedoucí projektu
Přírodovědci z olomoucké univerzity vyvinuli nový materiál na nanoroušky. Pomůže také proti popáleninám nebo při filtraci vody. Textilie vznikla díky novým technologiím.
-
Nanomateriály z Liberce umějí přinést lék, zahojit ránu a rozložit se. Třeba při poranění jater
Nanomateriály jako pomocníci při dopravě léčiv nebo prostředek pro hojení infikovaných ran. I takovému výzkumu se věnuje Technická univerzita v Liberci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Agrofert vyhrál soud o dotaci, kterou musel vrátit. ‚Právo na peníze to nezakládá,‘ tvrdí ministerstvo
-
‚Ukrajinci doufají, že se Trump naštve.‘ Cestu k příměří hatí blafování, Putin odmítá ústupky
-
Vojtěchův návrat potvrzen. Exministr půjde do voleb a je opět kandidátem ANO na ministra zdravotnictví
-
Ukrajinci se nechtějí vzdát svého území trvale. NDR se také po 40 letech vrátila k Německu, říká expert