Nemocnice by před nebezpečnými viry mohl chránit „ostnatý drát“. Antivirová nanotechnologie se inspirovala u vážek

15. únor 2024

Vědecké týmy z Univerzity Rovira i Virgiliho ve Španělsku a australské RMIT vyvinuly nový nanomateriál, který by měl proti virům fungovat podobně jako ostnatý drát proti nezvaným návštěvníkům. Otestovali ho na čtveřici virů typu HPIV, které způsobují parainfluenzu, parachřipku. Toto onemocnění často napadá malé děti a zejména v rozvojových zemích pro ně bývá i smrtelné. Vakcína neexistuje, takže ochrana zejména v porodnicích a dětských nemocnicích by byla velmi potřebná.

Nový materiál vypadá pod elektronovým mikroskopem trochu jako fakírské lože z hřebíků, na které se viry doslova napíchnou. Tím se poškodí jejich struktura a během pár hodin se rozpadnou. Do šesti hodin jich zmizí celých 96 procent.

Ostny jsou dva nanometry silné a do šířky běžného lidského vlasu by se jich tedy vešlo asi 30 tisíc. Právě díky těmto téměř nepostřehnutelným rozměrům se na ně miniaturní viry mohou napíchnout.

Technologie, která spočívá v úpravě povrchu tak, aby byl pro mikroby nepříznivý, není úplně nová. Dosud se ale využívala zejména proti bakteriím, konkrétně třeba proti superbakteriím rezistentním vůči antibiotikům. Teprve teď se ale vědcům podařilo najít podobný materiál, který funguje i proti virům.

Jde o tenkou vrstvu křemíku, která se používá třeba i pro výrobu počítačových čipů. Do ní pak vědci pomocí plazmy vypalují mikroskopické ostny. Podobnou ochranu mají na svých křídlech i vážky. Jde o jakési výčnělky schopné likvidovat bakterie, a tím křídla hmyzu chránit.

autoři: Jakub Lucký , and | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.