Nekalý byznys s oddlužováním jede dál. Agentury obcházejí i novelu insolvenčního zákona

Největší audioportál na českém internetu

Podvod | Foto: Fotobanka Profimedia

Jak na nekalé praktiky odlužovacích agentur

Když loni v červenci prosadilo ministerstvo spravedlnosti novelu insolvenčního zákona, slibovalo si od ní, že zamezí nekalým praktikám oddlužovacích společností. Právě těm totiž v minulosti lidé v exekuci platili další tisíce korun.

Některé firmy se dál snaží z lidí ve finanční tísni vymámit nezákonně peníze. Třeba právě za poradenství, jak se z dluhů dostat. Problémy v praxi trvají dál. Ukazuje to i aktuální příběh, který zmapoval Radiožurnál.

Negativní zkušenost s jednou ze společností poskytujících poradenství při odlužení má například muž, který si sice nepřál zveřejnit jméno, ale Radiožurnál jeho identitu zná.

„Našel jsem společnost Dluhová poradna na internetu. Objevila se mi tam myslím jako první v nabídce. Asi dvakrát jsem se jich ptal na cenu za poradenství a opakovaně jsem se dozvěděl, že to bude stát čtyři a půl tisíce korun. Když jsem vyplnil všechny potřebné papíry a chtěl je odeslat, zeptal jsem se ještě jednou. Bylo mi najednou řečeno, že to bude stát třináct a půl tisíce.“


Dlužníkům, kteří chtějí svou situaci řešit, aniž by narazili na neseriózní poradenskou agenturu, doporučuje Richter, aby si vyhledali web insolvence.justice.cz a server akreditovaných osob sako.justice.cz, kde jsou služby ze zákona poskytovány bezplatně. Služby za úplatu maximálně 4000 korun (v případě odlužení manželského páru 6000 korun) pak lze hledat na vesta.justice.cz.

Jednatel zmíněné firmy Tomáš Čížek k případu ale namítá, že jde jen o volitelnou službu. Ministerstvo spravedlnosti chce přesto případ prozkoumat. Od platnosti novely úřad zatím kvůli neoprávněnému poskytování služeb a obcházení insolvenčního zákona rozdal zatím tři zatím nepravomocné pokuty. Nejvyšší sankce byla 200 tisíc korun.

Poradenská firma Dluhová poradna chtěla po muži 13 tisíc korun za to, že ho bude informovat o průběhu insolvenčního řízení. Novela z loňského července ale říká, že za služby v oblasti oddlužení - včetně poradenství - se nesmí vybírat poplatky a poskytovat je mohou jen akreditované firmy, což zmíněná Dluhová poradna není. Na otázku zda firma porušuje podle ministerstva zákon, odpovídá ředitel Insolvenčního odboru ministerstva spravedlnosti Martin Richter.

„Pokud by se prokázalo, že zmíněná dluhová poradna skutečně poskytuje služby tak, jak bylo vámi uvedeno, pak jednoznačně jde o protiprávní jednání, což budeme prověřovat. “

autor: mkr