„Ne znamená ne.“ Znásilnění v českém právu má novou definici. Co se od nového roku mění?
Znásilnění má v Česku novou definici. Nově platí, že „ne znamená ne“, tedy že je to nesouhlasný pohlavní styk, který nemusí být vynucený silou. Stačí projevit nesouhlas – slovně, pláčem i gestem. „Věříme, že to přispěje ke zvýšení ochrany obětí sexualizovaného násilí. Jsme rádi, že prošlo tzv. znásilnění z podstaty do 12 let. Jakýkoli sexualizovaný útok na dítě do 12 let bude brán jako znásilnění, ne jako pohlavní zneužití,“ říká Michaela Studená z iniciativy Pod svícnem.
Co je tedy nově znásilnění? Můžete to vysvětlit na příkladu z praxe?
Pokud zůstaneme u znásilnění z podstaty do 12 let, tak dnes by se už nikdo dítěte do 12 let, které bylo znásilněno, neměl ptát, jestli sexuální styk nebo cokoliv jiného chtělo. Což se bohužel dělo. Dále platí princip „ne znamená ne“. Každá soulož, anální, orální styl či podobné praktiky, se kterými někdo nebude souhlasit – slovně, pláčem, gestem, odporem či zaujetím obranného postoje – bude bráno jako znásilnění.
Čtěte také
Další novinkou je nový trestní čin – sexuální útok. To jsou ostatní sexuální praktiky, při kterých nedochází k penetraci. Dále u použití zbraně by mělo dojít k vyšší trestní sazbě. Nově se zavádí skutková podstata sexuálního nátlaku, která se rozšiřuje o zneužití něčí tísně. Což míří na oběti domácího násilí a zneužívání dětí v domácnosti.
Nově se v rámci zneužití bezbrannosti považuje také za znásilnění i případ, kdy někdo takzvaně zamrzne. Co si pod tím máme představit?
Zamrznutí je obranná reakce těla. Dochází k tomu vinou šoku, nemocí, spánku, duševní poruchy, silné opilosti, spoutání, nízkého či vysokého věku či zdravotního hendikepu. Je to princip určité bezbrannosti a jejího zneužití. Podle výzkumu dochází při znásilnění až k 70 procentům zamrznutí.
S čím se v loňském roce lidé na iniciativu Pod svícnem obraceli nejčastěji? Bylo to právě sexuální násilí? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Pachatele znásilnění neovlivní vyšší tresty. Odradí je větší šance, že budou chyceni, říká právník
Jak přísné tresty dávají české soudy za znásilnění? A může změnit přístup soudů úprava definice znásilnění, kterou bude projednávat parlament?
-
70 procent obětí znásilnění zamrzne. Je to nová informace, soudci se musí vzdělávat, tvrdí advokátka
Ústavní soud se zastal oběti zneužití v rodině. Zlepšuje se přístup justice k případům zneužívání mladistvých? A proč by se měli dále vzdělávat soudci?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.