Návrh stavebního zákona nechci stáhnout, věci je potřeba posouvat dál, říká ministryně Dostálová

Ministerstvo pro místní rozvoj pokračuje v přípravě nového stavebního zákona, a to přesto, že k němu dostalo tisíce připomínek včetně návrhů na jeho stažení. Se všemi kritiky chce resort jednat do konce března. Ve kterých bodech ustoupí? Odpovídá šéfka resortu Klára Dostálová z hnutí ANO.

„Návrh považuji i přes připomínky za kvalitní, je to reformní zákon a my jsme očekávali obrovské množství připomínek, což se také potvrdilo,“ brání se ministryně.

Čtěte také

Zároveň Dostálová odmítá  kritiku, že zákon ministerstvo připravuje s Hospodářskou komorou. Podle ní se s tím nikdy netajilo: „Oficiálně jsme uzavřeli memorandum s Hospodářskou komorou na to, aby nám pomohli se stavebním zákonem.“ 

Komora zastupuje jak velké, tak malé stavebníky v České republice a stavební sektor jako takový, argumentuje Dostálová s tím, že bylo velmi důležité znát názor toho, kdo aplikuje zákony v praxi. „Vytvořili jsme velké profesionální týmy, které na zákoně pracovaly, ale rozhodně to nebylo tak, že by to připravovala jedna, nebo druhá strana,“ vysvětluje.

Zákon nestáhneme

Ministryně také odmítá nařčení, že o návrhu nikdo nevěděl. Se soudci se údajně potkávali a upozorňovali na věci, které by v zákoně měly být. Moderátorka Marie Bastlová ale v té souvislosti namítá, že stanovisko soudců zní celý zákon zamítnout.

„Nejsem připravená ani ochotná zákon stáhnout, nevidím k tomu jediný důvod. Věci jsou od toho, aby se dopracovávaly, je potřeba je posouvat dál,“ zdůrazňuje Dostálová.

Cílem je zjednodušit řízení 

Jedna ze zásadních připomínek na vrub nového stavebního zákona pochází ze Svazu měst a obcí. Tomu se nelíbí vznik superúřadu a převod všech úředníků, kteří se podílejí na stavebních řízeních na obcích.

Ministerstvo nakonec ustoupilo a dojednalo kompromis – úředníci na obcích zůstanou, vedle toho bude jiná část úředníků převedená na stát. „Pokud naším společným cílem je zjednodušit a zrychlit stavební řízení a dodržovat lhůty, tak jsme hledali cesty, jak k tomuto cíli dojít,“ dodává Dostálová.

autoři: Marie Bastlová , prh
Spustit audio

Související