Návrh na 100% nemocenskou neprošel. „Ve sněmovně převážil parciální zájem nad zájmem nás všech,“ soudí ministryně Maláčová

3. březen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)

Za dvoutýdenní karanténu nebo izolaci by lidé měli dostávat víc peněz. Poslanci schválili návrh, podle kterého zaměstnanci dostanou k dosavadní náhradě mzdy ve výši 60 procent redukovaného výdělku ještě příspěvek až 370 korun za den. Vláda pro lidi v karanténě navrhovala nemocenskou ve výši 100 procent průměrného redukovaného výdělku, pro tu ale nebyla mezi poslanci podpora. 

Čtěte také

Bonus k nemocenské má přispět k omezení šíření koronavirové nákazy v Česku. Má bránit propadu příjmů a motivovat lidi k tomu, aby po setkání s nakaženými nastoupili do karantény a hlásili své kontakty. 

„Jak to bude fungovat, ukáže praxe, určitě by nemělo jít o hlavní motivaci. Hlavní je vlastní odpovědnost,“ říká k tomu místopředsedkyně Asociace malých a středních podniků a živnostníků Pavla Břečková. „Pro nízkopříjmové skupiny je to ale značná a korektní pomoc.“

Plná náhrada nemocenské neprošla

Vládní návrh na stoprocentní náhradu mzdy ve sněmovně nezískal dostatečnou podporu, a to i když ho předtím schválila vláda. Proti byli i někteří poslanci vládního hnutí ANO. Argumentovali tím, že by se 100% nemocenská mohla zneužívat. Například poslanec ANO a majitel společnosti Brano Pavel Juříček prohlásil, že lidé budou systém zneužívat a schválně zůstávat doma. 

Čtěte také

„V době, kdy jde o život, bychom neměli diskutovat o tom, jak zachovat výrobu, ale máme diskutovat o tom, jak maximálně izolovat kontakty. Ve sněmovně převážil parciální zájem nad zájmem nás všech,“ soudí ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Ministryně nyní prosazuje navýšení ošetřovného pro rodiče kvůli zavřeným školkám, a to ze 70 na 100 procent redukovaného výdělku. Rodiče s nižšími příjmy by podle jejího návrhu mohli na ošetřovném pobírat o něco víc peněz, než kolik si vydělají čistého.

autoři: Petr Král , als
Spustit audio

Související