Nájemníkům z Hradce se nelíbí způsob privatizace bytů
Nájemníci devíti nejstarších panelových domů na Slezském předměstí v Hradci Králové nesouhlasí se způsobem privatizace bytů. Ten schválilo ještě minulé městské zastupitelstvo. Podle stále platného rozhodnutí má město byty nejprve opravit a teprve potom nabídnout ke koupi. Pochopitelně už za mnohem vyšší cenu. Jestli mají nájemníci šanci, že nové zastupitelstvo původní rozhodnutí změní, to zjišťoval redaktor Miroslav Ponomarev.
Bez oprav by byty stály kolem padesáti tisíc korun, po revitalizaci by jejich cena mohla stoupnout až ke čtyřem stům tisícům. Paní Blaženě Pechové, která jeden z bytů na Slezském předměstí obývá, se zdá být cena bytu před opravami přemrštěná.
Host (Blažena Pechová): Byty, které jsou v daleko lepším stavu, byly prodávány za výhodnější ceny než které se nabízely nájemníkům na Slezském předměstí.
Domy na Slezském předměstí jsou přitom podle paní Pechové v kritickém stavu.
Host (Blažena Pechová): Byty nemají regulérní panelové příčky. Já konkrétně v bytě mám jenom jednu panelovou zeď, jinak všechny ostatní místnosti jsou přepaženy, někdo tomu říká sádrokarton, já ne, já tomu říkám papundekl, protože to je skutečně jenom nějaký takový tvrzený papír, zvuková izolace veškerá žádná, takže bereme i tu cenu, padesát, šedesát tisíc za byt, jako dost nespravedlivou.
Náměstek primátora města Hradce Králové Josef Malíř byl v době schvalování způsobu privatizace bytů v opozici.
Host (Josef Malíř): My jsme ten postup kritizovali a protože se teď ty poměry přece jen změnily, tak chceme ten postup města změnit.
Paní Pechová je ráda, že se stanovisko města mění, ale to nestačí, řešení je podle ní nutné najít co nejdřív.
Host (Blažena Pechová): Ta situace skutečně je dost neúnosná.
Nájemníci si proto chtějí jako družstvo koupit byty neopravené a revitalizaci zajistit sami. Podle náměstka primátora Josefa Malíře je to jedna ze dvou možností.
Host (Josef Malíř): Pokud ti občané budou mít zájem a budou chtít ty domy odkoupit v tom bídném technickém stavu, možná se slevou, ale taky se závazkem, že ty domy opravdu opraví, to bychom se museli nějak právně pohlídat, tak by byla varianta prodávat ty domy nerevitalizované a nebo druhá varianta, město by pokračovalo v té revitalizaci, ale konzultovalo by tu záležitost s představiteli těch lidí a jejich zástupci by měli jak účast třeba ve výběrovém řízení, mohli by také hovořit o tom, v jakých cenových relacích, v jaké kvalitě by to zateplení probíhalo tak, aby od začátku věděli, kolik za ty byty zaplatí.
Paní Blažen Pechová upozorňuje, že zkušenosti s revitalizací domů, které se dostaly na řadu dřív, jsou nedobré.
Host (Blažen Pechová): V Gatejnově ulici těch pět domů stálo zhruba devadesát milionů. Ten panelový dům se dá opravit zhruba do pěti milionů.
Host (Josef Malíř): Tady bychom chtěli dosáhnout aspoň teda pozastavení té privatizace a udělat ještě jednou kontrolu těch nákladů. Tam se nic víc asi v tuto chvíli udělat nedá.
Konstatuje náměstek královehradeckého primátora Josef Malíř. Obyvatelka jednoho z domu, na které revitalizace teprve čeká, Blažená Pechová se proto domnívá, že by si zastupitelé měli vzít z nepovedené akce poučení a opravu nechat na nových vlastnících, kteří ji zajistí levněji.
Host (Blažen Pechová): Jestliže sedmdesát pět procent občanů mělo možnost si odkoupit byty za slušné ceny, proč by důchodci na Slezském předměstí měli ze svých důchodů hradit nějaký grandiózní plán.
Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
OVĚŘOVNA: Kód 8 neoznačuje geneticky modifikované plodiny. O jejich škodlivosti navíc nejsou důkazy
-
Spojené státy si hájí hlavně vlastní zájmy. Trump chce vyvolat chaos mezi evropskými politiky, míní expert
-
OBRAZEM: Statečný boj českých hokejistek proti Američankám. Po prohře 1:2 Češky čeká zápas o bronz
-
Tomáš Halík: Máme se stále báječně. Opozice ale zneužívá tekutý hněv lidí a obrací ho proti vládě