Naděje české vědy. Zraje v Česku přelomová generace?
Molekulární bioložka Martina Živná odhalila genetickou příčinu dědičného selhání ledvin
Celý seriál:
Jednou z držitelek letošní Ceny Neuron je 35letá molekulární bioložka Martina Živná, která se svým týmem odhalila genetickou příčinu dědičného selhání ledvin a pomohla zlepšit diagnostiku tohoto onemocnění. „Postihuje zhruba 50 % členů rodiny v každé generaci,“ popisuje vědkyně. V Česku se nemoc týká několika desítek rodin. Díky výzkumu Martiny Živné tak mohou rodiče zjistit, jestli jsou jejich děti tímto ledvinovým selháním ohroženy nebo kdo v rámci rodiny není vhodný dárce.
Co rozhoduje o tom, kdo se stane laureátem Ceny Neuron? Poslechněte si reportáž.
Související
-
Chtěl jsem vytvořit něco převratného, říká Čech, který odmítl Zuckerberga
Cenu Neuron za významný vědecký objev letos dostal Tomáš Mikolov, který se věnuje vývoji umělé inteligence. Způsobil převrat v oboru zpracování přirozeného jazyka počítačem
-
Geneticky modifikované potraviny zachraňují životy, říká oceněný rostlinný biolog
Za výzkum hormonu auxin dostal nedávno cenu Neuron. Profesor Jiří Friml zkoumá, čím by věda mohla vylepšit pěstování plodin nebo zlepšit jejich kvalitu.
-
Nadané české vědce čeká studium na prestižních zahraničních univerzitách. Bez stipendia to nejde
S blížícím se začátkem nového akademického roku vyrazí někteří čeští studenti také na zahraniční školy do USA nebo Velké Británie. Mnohým to nabídne také zajímavé projekty.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.