Na Napoleonův hrob se do Invalidovny každý rok přijdou podívat tři miliony lidí. Nikdy tu přitom odpočívat nechtěl
Předtím, než byla v Paříži vztyčena Eiffelova věž, byla dominantou francouzské metropole zlatá kopule kostela u Invalidovny. Tu nechal pro své vojáky postavit král Ludvík XIV. Dnes už tam nebydlí 4 tisíce vojáků jako v 17. století, je tam vojenské muzeum a taky hrobka Napoleona Bonaparta.
Nad bílými střechami je zlatá kopule dómu u Invalidovny vidět už z dálky. Právě tam sídlí jedna z nejoblíbenějších, a hlavně největších památek Paříže.
„Prodáme až tři miliony vstupenek za rok. Je to šesté nejnavštěvovanější muzeum a památka – po Louvru, zámku ve Versailles nebo třeba Centre Pompidou. Velká část těch, kdo k nám zamíří, chce vidět hlavně Napoleonovu hrobku,“ říká Guillaume Lecoester, ředitel sbírek 19. století národního vojenského muzea v Invalidovně.
K hrobce právě společně míříme. Nachází se v kostele, který je dominantou celého obřího objektu, jehož součástí je dodnes i skutečná nemocnice.
Koruna Ludvíka XIV.
„Je to vlastně fantastický kostel, protože je rozdělený na dvě části. Tady vidíte tu, která byla určená vojákům, a naproti začíná ta druhá, takzvaná královská kaple – aby se král Ludvík XIV. mohl přijít pomodlit přímo se svými vojáky,“ vysvětluje můj průvodce. To se sice prý nikdy nestalo, pokrok to ale byl.
Kostel je skutečně uprostřed jakoby rozdělený oltářem.
„Královská kaple byla se svými 107 metry na dlouhou dobu nejvyšší stavbou Paříže, a to až do doby Eiffelovy věže. Kostel je mistrovským architektonickým dílem, kterému dominuje zlatá kopule. Ta představuje korunu Ludvíka XIV. a jeho moc,“ popisuje Guillaume. Král tak dokazoval, že i když sídlí na zámku ve Versaille, v Paříži je stále přítomný.
Pod kopulí, která je obložená listy skutečného zlata, dnes najdeme největší lákadlo – obrovskou Napoleonovu hrobku. Kaple měla být z jeho rozhodnutí místem posledního odpočinku velkých vojevůdců. On sám sem však nechtěl. Nakonec se ale rozhodlo a od roku 1861 je zde uložena jeho rakev.
Nesmrtelný Napoleon
„Tělo bylo vyzvednuto na ostrově svaté Heleny, a to překvapivě ve velmi dobrém stavu, téměř mumifikované. I když na jeho rakvi byly navršené další,“ vypráví Guillaume Lecoester.
„Rakev i s tělem převezli do Paříže a uložili zde do hrobky. Od té doby ji nikdo neotevřel, bylo by to znesvěcení! Takže jsme si naprosto jistí, že Napoleonovo tělo je stále zde. I když legendy o opaku samozřejmě kolují,“ směje se a vede mě ještě rychle do muzea. Je totiž pátek a zavírací doba se blíží.
„Viděli jsme jen kousek první části. Nahoře máte celé patro, které se věnuje první a druhé světové válce. Vždycky říkám, že k úplné prohlídce Invalidovny vám stačí 3 krát 4 hodiny,“ poznamenává historik s tím, že naše hodinová komentovaná rychlo-prohlídka je tedy silně nedostačující.
Stihl mi ale aspoň ukázat zbraně a doplňky české provenience z počátku 16. století. Na československé legionáře bude snad čas příště.
Související
-
Záchrana a rekonstrukce. Po pěti letech se otevírá katedrála Notre-Dame
Francie se chystá na velkou slávu. Po pěti letech se o víkendu znovu otevře pařížská katedrála Notre-Dame. V seriálu přinášíme detaily ze záchrany památky.
-
Napoleon jako superstar: vladař v době neoklasicismu využil propagandu skrze obrovské malířské plátn
Obří plátno, na kterém se nechal Napoleon vyobrazit spolu s Josefínou, dnes visí v největší umělecké sbírce světa v Louvru. Slavné muzeum nabízí komentované mikroprohlídky.
-
Nejmenší místnost na zámku v Compiègne? Napoleonova ložnice! Místo na prostor si potrpěl na vybavení
Francouzské městečko Compiègne je známé díky mírovým dohodám na konci první světové války, které byly podepsané v tamním vagónu. Málo se ale ví o jiné významné památce.