Na Mostecku o víkendu léky nekoupíte

15. duben 2002
Co nás pálí , Co nás pálí

Na Mostecku, kde žije více než 113 000 obyvatel, nefunguje během víkendů a svátků ani jedna lékárna se 24 hodinovým provozem. V celém okrese je zaregistrováno 16 lékáren. Výdejna léků a prodejna zdravotnických potřeb, přesto nikdo tuto službu nenabízí. Eva Holá s ústecké stanice ČRo se proto obrátila na úředníky i zdravotní pojišťovnu a zjišťovala, zda je v jejich silách jinde běžnou službu zavést. Majitelé lékáren se naopak vyjadřovat nechtěli.

I když ředitel VZP v Mostě Václav Kasal připustil, že lékárny nefungují, jak by měly. Léky by měly být dostupné takřka kdykoliv.

Václav Kasal: Lékárenská péče během svátků a víkendu bohužel neexistuje až na určité výjimky, ale ta situace by měla být řešena tak, že to základní spektrum léčiv by měl mít lékař, který poskytuje pohotovostní službu. V tom případě, že by ten lék nebyl k dispozici, tak to zázemí nemocniční je tady připraveno k tomu, že by vydalo patřičné léky. Jestliže máme uzavřený určitý smluvní vztah a hradíme tady tu péči, aby byla poskytována kompletně tak, jak má být poskytována.

Moc donutit lékárny k delší otevírací době nemá ani okresní úřad. Potvrdil to mostecký přednosta Pavel Weis.

Pavel Weis: Kompetence a povinnostmi okresního úřadu je zajistit pohotovostní službu. To Okresní úřad v Mostě dělá. Každý pohotovostní lékař zároveň obsluhuje jakousi pohotovostní výdejnu léků, je povinen vydat léky a podle našich informací je také vydává. Nemáme v současné době a ani si nevzpomínám do minulosti jediný případ stížnosti, že by pohotovostní lékař léky nevydal. Pokud by se tak náhodou stalo, tak nechť si každý pacient okamžitě stěžuje, protože je to součást výkonu pohotovostní služby a má na to každý právo a je to povinností lékaře a také musí být pracoviště pohotovostní služby takto vybaveno nezbytným spektrem léků.

I když lékaři mají své instrukce, realita bývá jiná. Oficiálním stížnostem se však kvůli obavám z nepříjemností mnozí vyhýbají.

Pacienti: Přijeli jsme v sobotu na pohotovost s dcerou, která měla záchvat dušnosti a lékař nám nevydal lék, který dcera potřebovala a my jsme si ho museli vyzvednout až v pondělí. To se mi vůbec nelíbí.

To, že by měl mít mostecký okres pohotovostní lékárnu, potvrdil i náměstek pro zdravotní péči mostecké nemocnice Zdeněk Bergl.

Zdeněk Bergl: Měl by mít pohotovostní lékárnu, ale nad lékárnami není žádná kuratela, která by jim striktně nařídila, že musí mít 24 hodin provoz, takže to v moci nemocnice není.

K razantnějším krokům se naopak odhodlal mostecký primátor Vladimír Bártl.

Vladimír Bártl: My se budeme snažit jednat s nemocnicí, protože se domníváme, že naše poliklinika je pořád ještě placená z našich daní. Poliklinika taktéž má lékárnu a tam si myslím, že by měl být ten nejbližší subjekt, který by toto mohl krýt, protože se jedná o státní organizaci.

Přepisy pořadů zajišťuje Česká informační agentura . Texty neprochází korekturou.

autor: Eva Holá
Spustit audio

Více z pořadu