Na hvězdnost nevěřím, říká herečka Tereza Voříšková. Už za pár dnů se vrací na divadelní prkna

3. září 2018

Většina lidí ji dnes zná hlavně z filmů, Tereza Voříšková ale, stejně jako řada jejích hereckých kolegů a kolegyň, kdysi začínala hlavně u divadla. A po delší době (nepočítáme-li Letní shakespearovské slavnosti) se do něj dnes vrací. „Jsem z toho hodně nervózní,“ přiznává v rozhovoru s Lucií Výbornou. 

Tereza Voříšková si už za 10 dní odbude premiéru v nové divadelní inscenaci Amerikánka. Ta vzniká na pražských Jatkách 78 v režii Viktora Tauše. „Deset dní před premiérou je nejhorší čas, máme teď všichni hlavy v kýblu,“ směje se Tereza Voříšková.

Tereza Voříšková: Talentovaných hereček je hodně. Tahle profese je ale nejvíc o štěstí

Tereza Voříšková, herečka

Pracovala s klidnými režiséry a v komorním prostředí, ale zažila také megalomanské pojetí natáčení ve Spojených státech. Herečka Tereza Voříšková podle svých slov ráda střídá velký svět s tím malým.

„Moc se ale těším, je to pro mě silné téma – skoro až karmický předěl. Má postava je holčička, která dospěje do ženy. Což je pro mě po Shakespearově Julii hodně zajímavé,“ přiznává.

Dvě herečky na jednu roli

Hlavní postavou Amerikánky je mladičká Ema Černá, která na své cestě překoná dětský domov, pěstounskou péči i pasťák – a to vše v době, kdy proti ní nestojí pouze instituce, ale i režim. Ema Černá totiž žije v 80. letech v komunistickém Československu. „Ema v sobě má obrovskou naději,“ popisuje Tereza Voříšková. „Život jí nakládá, ona ale vždy najde sílu vstát a znovu jít.“

Čtěte takéJeden příběh třemi způsoby. Režisér Viktor Tauš připravuje pro Jatka hru Amerikánka

Ema Černá přitom není pouhou divadelní postavou. Jde o skutečnou ženu, kterou před lety potkal režisér Viktor Tauš a její příběh ho k divadelní hře inspiroval. 

„Hrajeme ji dvě zároveň, já a Eliška Křenková. Znáte to, jak si někdy povídáte sami se sebou, třeba ve sprše? Tak já jsem ta část osobnosti, která se snaží z odtoku vylézt, a Eliška je ta, která v odtoku brečí,“ shrnuje herečka.

Americká kariéra?

Mimochodem, i z Terezy Voříškové se před lety málem stala „Amerikánka“. Po natáčení seriálu Missing jí totiž v Americe hned na rozjezd její možné americké kariéry nabídli tři role. „Necítila jsem se ale v tom prostředí dobře,“ vysvětluje, proč nabídku odmítla. 

Odmítám věci, které mě nebaví. A těch je 99 procent.
Tereza Voříšková

„Byla jsem ve skupině lidí, kteří říkali, že ze mě bude hvězda… a já se na to necítila. Teď už bych se na to třeba dívala jinak. Ale nevím, zda ‚být hvězda’ je můj cíl. Nevím, zda je smysl mého života něco napodobat. Herečka jsem vlastně nikdy úplně být nechtěla. Na hvězdnost nevěřím,“ shrnuje.

autoři: Lucie Výborná , als