Na Bílé hoře válčili hlavně žoldáci. Její výsledek určila spíše únava než taktika, říká historik
Na začátku listopadu jsem si připomněli 400 let od bitvy na Bílé hoře. „Rozhodně nešlo o velkou bitvu, kde padnou tisíce a tisíce mužů. Podle dokladů bitva netrvala ani dvě hodiny,“ popisuje náměstek generálního ředitele Národního Muzea Michal Stehlík. „Bílá hora už není o ní samotné, ale o následujících 300 letech temna. Strašně se to slilo,“ tvrdí. Co dostal kat za popravu 27 českých pánů? A jak se jí dalo vyhnout? Poslechněte si celý rozhovor!
Související
-
400 let od bitvy na Bílé hoře. Otestujte se, co všechno o ní víte
V neděli 8. listopadu 1620 došlo k bitvě, která na několik staletí fatálně poznamenala život v Českých zemích. Obstojí vaše školní znalosti o ní v našem kvízu?
-
Paradoxy Bílé hory: Velká prohra, nebo velké vítězství? Bitva, nebo jen šarvátka?
Bitva na Bílé hoře byla zásadním předělem v našich dějinách. Vždyť která jiná událost pojmenovala dvě historické epochy, dobu předbělohorskou a pobělohorskou?
-
Fungoval roku 1620 na Bílé hoře lyžařský vlek? Autor komiksu Opráski sčeskí historje zve na výstavu
Od bitvy na Bílé hoře na podzim uplyne 400 let. Autor komiksu Opráski sčeskí historije, který si říká Jaz, se rozhodl připomenout ji jako sportovní utkání.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.