My jsme se do hudby dali, abychom svrhli generaci Simonová–Chladil, vzpomíná Michal Prokop na začátky Framus Five
Česká rocková skupina Framus Five se chystá krátce před Vánocemi koncertem v pražském Foru Karlín oslavit 50 let své existence. Jak vzpomíná frontman kapely, hudebník, kantor a bývalý politik Michal Prokop na své hudební začátky?
Téměř tisíc fanoušků hledalo na sociálních sítích hledalo všechny muzikanty se kterými Framus Five hráli za uplynulých padesát let. Podařilo se? „Určitě ne, někteří žijí v zahraničí, někteří nežijí vůbec a na některé jsme ty kontakty ztratili,“ vypráví Michal Prokop.
„My jsme byli v té době nesmírně vzpupný, ortodoxní. Jen to Rhythm and Blues a nic jiného absolutně ne. Byli jsme dost arogantní, kdo se nevešel do tohohle chomoutu tak neměl šanci, byla to komerce, popík a naprosto nepřijatelné. My jsme se do hudby dali, abychom svrhli generaci Simonová - Chladil.Michal Prokop
Nakonec se podařilo dohledat 44 bývalých spoluhráčů a hostů. „Je to pikantní, skupina se jmenuje Framus Five a pět nás bylo opravdu málokdy. Z původní sestavy z roku 1967 jsem zbyl už jen já. Zásadní lidi jsme dokázali zkontaktovat, stoprocentní to není,“ směje se zpěvák.
Kdo vlastně může za to, že je Prokop zpěvák a frontman skupiny? „Může za to umanutost moje, mých kolegů a neschopnost najít někoho, kdo by to tady zpíval. Já jsem zpěvákem z nouze, stal jsem se jím protože jsme nikoho, kdo by tohle byl schopen, uměl a chtěl dělat nenašli,“ vzpomíná Prokop.
„Když odehrajeme, tak mám jeden až dva dny naladit se na vánoční náladu,“ těší se Prokop. „Já nejsem ten aktivní, kdo dárky shání, to má na starosti moje žena.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.