Muži pražského jara

Kombinace plánování a tržního hospodářství. Šikovy ekonomické reformy se nestihly realizovat

Autorem ekonomické reformy 60. let byl akademik Ota Šik. Jeho třetí cesta byla kombinací plánované socialistické ekonomiky a tržního hospodářství. Srpnová okupace reformu zastavila, Ota Šik emigroval.

Ota Šik byl ředitelem Ekonomického ústavu ČSAV, od roku 1964 řídil státní a stranickou komisi pro hospodářské reformy. V době pražského jara se stal místopředsedou vlády. Podstatu ekonomické reformy formuloval tým už v roce 1963.

Čtěte takéRok 1968: Ota Šik vysvětluje lidem, jak je v socialismu draho

„Rok 68 vytvořil prostor jednak pro demokratizaci ekonomiky prostřednictvím rad pracujících, ale také posun v koncepci reformy směrem k opouštění tradičního centrálního plánování, tržní prostředí mělo být dominantní,“ vysvětluje Petr Chalupecký z VŠE v Praze.

Místo tržního hospodářství ekonomové používali termín cenový mechanismus. Úspěch jednotlivých podniků závisel na poptávce zákazníků. Podnik už nebyl úspěšný proto, že splnil objem výroby určený plánem, ale že dobře prodal své výrobky na domácím i zahraničním trhu.

Podle historika Michala Stehlíka z Národního muzea prosazovali ekonomové Šikova týmu takzvanou třetí cestu. „Byla to snaha zůstat ještě socialistickými, ale ne plánovat úplně všechno,“ dodává historik Oldřich Tůma z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.

Okupace Československa v srpnu 1968, následovaná politikou normalizace, vrátila ekonomiku do starých socialistických kolejí. Ota Šik přišel o členství v KSČ, všechny funkce i československé občanství.

Připomíná také, že během krátkého období několika měsíců se výrazná část reforem nemohla realizovat, vyzkoušet a říci, zda vůbec mohou fungovat.

autoři: Jaroslav Skalický , prh
Spustit audio

Související