Muži páchají sebevraždu skoro čtyřikrát častěji než ženy. Volí jistější metody a méně vyhledávají pomoc, říká výzkumník
Ročně si dobrovolně vezme život více než tisíc Čechů a Češek. Ve většině případů jde o muže. I to jsou závěry úplně první souhrnné zprávy o sebevražedném jednání a jeho prevenci v Česku, kterou vydal Národní ústav duševního zdraví spolu s ministerstvem zdravotnictví a Ústavem zdravotnických informací a statistiky. „Často se sklouzává k tomu, že o tomto tématu hovoříme emočně a nemáme pevný datový základ, to bychom chtěli změnit,“ říká jeden z autorů zprávy Alexandr Kasal.
Související
-
Duševní zdraví mladých je čím dál horší. Chybí prevence i odborná pomoc, upozorňují psychiatři
Úzkosti, deprese, problémy se spánkem. Duševní zdraví mladých Čechů je na tom čím dál hůř. Co je potřeba udělat pro to, aby na tom byli psychicky líp?
-
Ponižování a duševní potíže. TikTok jako nástroj pro „slutshaming“ žen a dívek na Balkáně
Redaktoři organizace BIRN zjišťovali, jak závažný problém představuje slutshaming na platformě TikTok. Vinohradská 12 přebírá zjištění z webu Balkan Insight.
-
Psychiatr Horáček: Abychom ochránili demokracii, potřebujeme zvyšovat svou odolnost vůči nejistotě
Jednou z příčin rychlého šíření dezinformací mezi lidmi je pocit nejistoty, který vede k rigidnímu myšlení. Dá se trénovat odolnost proti nejistotě? (Repríza.)
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.