Muzeum romské kultury v Brně ocení svého dlouholetého spolupracovníka Šáriského

31. červenec 2024

Cenu Muzea romské kultury letos získá dlouholetý spolupracovník brněnské organizace Ján Šáriský, který pomáhal zejména budovat sbírky a poté je udržoval v depozitářích. Cenu převezme ve čtvrtek, kdy muzeum rovněž uvede monodrama Cikánský boxer. Divadelní inscenaci představí při příležitosti tragického výročí likvidace tzv. rodinného tábora v Auschwitz II-Birkenau. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí muzea Karolina Spielmannová.

Cenu muzeum uděluje od roku 2009. Jejím záměrem je ocenit osobnost, která svým působením přispěla k rozvoji, propagaci a uchování romské kultury stejně jako k fungování organizace.

Šáriský v muzeu působí téměř 25 let, například jako kurátor fondu plakátů a pozvánek nebo správce depozitáře. "Cenu mu udělujeme za vytrvalou pomoc a oporu při budování muzea po všech stránkách, za otisk své práce a svého úsilí na vytvořené značce Muzeum romské kultury, za podíl na uchování romské tradiční hudební kultury i za vysokou úroveň jejího provedení a prezentace," sdělila ředitelka muzea Jana Horváthová.

Ve čtvrtek také muzeum uvede v nedaleké Káznici v Bratislavské ulici představení Cikánský boxer. "Letos je to 80 let od chvíle, kdy byli hromadně zavražděni všichni romští vězni tzv. rodinného tábora v koncentračním a vyhlazovacím táboře Auschwitz II-Birkenau. Likvidaci tábora předcházely transporty práceschopných Romů do jiných táborů, i tak tam zůstalo asi 4300 osob, převážně starší a nemocní lidé, sirotci, matky s dětmi a jejich otcové, pokud nechtěli opustit své rodiny. Večer z 2. na 3. 8. 1944 byli všichni vězni převezeni do krematoria V. Monodrama vychází ze skutečného osudu boxerské hvězdy Johanna Trollmanna, mistra Německa v polotěžké váze. Ten byl zavražděn nacisty v roce 1943. V hlavní roli exceluje Filip Teller," doplnila Spielmannová.

V souvislosti s výročím se také v pátek v Hodoníně u Kunštátu otevře výstava ukazující příběhy šesti přeživších holokaustu, která byla do konce června k vidění v Praze. V Hodoníně zůstane do konce října.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.