Tématem Mezinárodního dne Romů je letos Futuroma, tedy otázka budoucnosti romské kultury

27. březen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Tématem letošního Mezinárodního dne Romů je Futuroma | Foto: Ara Art

Tématem Mezinárodního dne Romů je letos Futuroma, tedy otázka budoucnosti romské kultury

Oslavy Mezinárodního dne Romů nabídnou od 4. do 8. dubna pestrý program plný hudby, umění a diskuzí. Letošní ročník s tématem Futuroma otevírá otázku budoucnosti romské kultury: jak by vypadala, kdyby nebyla marginalizována, ale hrála klíčovou roli? Návštěvníci se mohou těšit na koncerty, výstavy, inspirativní setkání i slavnostní galavečer.

„Letošní ročník odstartujeme v pátek 4. dubna v Lucerna Music Baru. Od půl sedmé do devíti bude koncert Tomáše Botla a Ondry Gizmana mladšího. Pokračujeme dalším koncertem v sobotu 5. dubna, tentokrát vystoupí ZEA Milana Kroky and Friends. A v neděli 6. dubna budeme mít unikátní akci s názvem Romex, která je inspirovaná TEDxem, talk show, kde vystoupí pět inspirativních romských osobností - Petra Gelbart, Nikola Kokyová, Irena Bihariová, Jakub Mikulič, Jiří Turko,” prozrazuje podrobnosti k pražským oslavám Mezinárodního dne Romů Sabina Kučera z organizace Ara Art. 

Téma Futuroma se promítne i do oslav reflektující vizi romské identity a kultury.

Program oslav Mezinárodního dne Romů 2025

„Pondělí věnujeme výstavám. Na Piazzetě Národního divadla bude ke zhlédnutí výstava Futuroma 2.0 od Maxima Muchova. Na Nové scéně Národního divadla, ve Video-galerii, bude ke zhlédnutí instalace Luboše Kotlára s názvem Časová schránka Futuroma 2050. A od 18 hodin poté proběhne vernisáž výstavy Moniky Kováčové Avindo v Galerii Artivist Lab.”

Vyvrcholením oslav bude slavnostní galavečer s vystoupeními umělců z Česka a Slovenska.

„V úterý se bude konat galavečer. Tentokrát poprvé na Nové scéně Národního divadla. Vystoupí například Bobby Blaze, Lucie Bikárová, Thomas, Ondra Gizman ml., Růžena Billá, M A R I O, Andrea Janczarová, Norbert Campus, Michelle Bobeková a jeden čestný významný host, kterýho zatím máme v utajení.”

Součástí programu budou také vzdělávací aktivity pro žáky základní školy na Praze 3.

„Mezinárodní den Romů přinese i neveřejné akce. Úplně poprvé se bude konat setkání kulturní platformy, která nově vznikla v rámci našeho projektu a bude se také konat vzdělávací akce pro žáky ze ZŠ Cimburkova.”

Letošní oslavy pořádané organizací Ara Art se konají pod záštitou prezidenta Petra Pavla a vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fukové. Letošní ročník se ponese v duchu tématu Futuroma, které podněcuje debatu o budoucnosti romské kultury a jejím místě ve společnosti.

„Futuroma je odvážná vize budoucnosti, kde romská kultura stojí pevně a sebevědomě vedle ostatních. Neptáme se, jestli Romové patří do společnosti, protože na to odpověď už známe, ale místo toho se ptáme, jakou budoucnu společně vytvoříme? Bude romská kultura součástí progresivní společnosti, nebo ji necháme na okraji? Futuroma není sci-fi, ale je to příležitost přemýšlet o to, kam směřujeme. Toto téma kombinujeme v umění, v hudbě, ale i ve vzdělávacích akcích.”

„Připomínáme si 8. duben 1971, kdy se v Londýně konal první světový romský kongres. Tehdy vznikla romská vlajka, romská hymna a byl položen základ Mezinárodnímu hnutí Romů. A vlastně od té doby si lidé tento den připomínají po celém světě. Nejen jako oslavu, ale také jako výzvu k rovnoprávnosti a k respektu.”

autor: Rena Horvátová