Muslimské země žádají omluvu papeže za výroky o islámu

19. září 2006
Zprávy

Krize kolem výroků papeže Benedikta XVI. neskončila. Ke zřetelné omluvě vyzvaly hlavu katolické církve Turecko, Írán a sedm arabských zemí, včetně Saúdské Arábie, Jordánska, Egypta a Sýrie. Na obranu papeže naopak vystoupil Brusel.

Muslimské věřící v mnoha zemích urazila citace ze středověkého spisu, který označoval islám za náboženství šířené násilím. Papež ji použil během svého projevu na univerzitě v Řezně.

Svatý otec už vyjádřil lítost nad tím, že zranil city muslimů. To ale většině muslimským zemím nestačí. Závěrečný dokument schůzky ministrů vnitra v saúdskoarabské Džiddě odmítá spojování islámu a terorismu v jakékoli podobě a požaduje jasnou a zřetelnou omluvu papeže.

Podle devíti zemí, které ministři zastupovali, je islám v přímém rozporu s terorismem, a to jak v principech, tak hodnotách. Jak uvedla katarská televize Al-Džazíra, také marocký král Mohamed VI. vyzval svatého otce k respektování islámu a jeho hodnot. Světový svaz islámských učenců vyzval všechny muslimy světa ke Dni hněvu, který by měl proběhnout za tři dny.

Brusel papeže brání. Evropská komise nechce podle svých slov interpretovat teologický význam jeho projevu v Řezně, zdůraznila ale, že svoboda projevu je jednou ze základních hodnot, na kterých unie stojí.

Evropská komise zároveň naznačuje, že jsou některé odezvy muslimů na projev Benedikta XVI. nepřiměřené. "Reakce na projev by měly být založené na tom, co bylo opravdu řečeno, a ne na citacích vytržených z kontextu," uvedl mluvčí komise Johannes Leitenberger.

autoři: jaj , dka , vpo
Spustit audio