Moskva není město s přívětivou tváří, ale má i svou poetiku

Většina návštěvníků pozná především turistickou tvář Moskvy. Její obyvatelé ji však vidí nezkresleně
Většina návštěvníků pozná především turistickou tvář Moskvy. Její obyvatelé ji však vidí nezkresleně

Hlučná, drahá, přelidněná, neosobní až nepřátelská. Tak by asi Moskvu popsal leckterý z jejích obyvatel. Dvanáctimiliónové velkoměsto nedává těm, kdo se v něm rozhodli žít, nic zadarmo. I přesto je to místo se zvláštní poetikou, která si už podmanila nejedno srdce z Ruska i ze zahraničí. Svůj vlastní pohled na ruskou metropoli nabízejí současní ruští básníci, jak Moskvu vidí oni?

„Ukazujeme Moskvu takovou, jaká je. Jako místo, kde je láska, násilí, úřednická svévole, ale i naděje, že se věci jednou zlepší,“ říká Eduard Bojakov, režisér a producent představení Verše o Moskvě.

Netradiční kus z produkce Divadla Praktika sem, do jednoho z populárních moskevských klubů, přilákal na tři sta lidí. Večery s poezií většinou nepatří mezi největší kasovní trháky. Dokonce ani ty pod širým nebem jako tady v klubu Střelka.

Šance spatřit Moskvu aspoň na chvíli očima čtveřice básníků ovšem publikum zjevně oslovila. I když občas to není obrázek právě romantický, jak podotýká Eduard Bojakov. „Moskva je velmi živé místo, plné energie – pozitivní, ale i negativní. Té druhé bohužel často bývá víc. I to je však podle mne lepší, než kdyby tu nebylo nic,“ myslí si.

Anonymní, cynická, lhostejná, ale naše

„Moskva je milované město, najde se v ní mnoho špatného i dobrého, jako v každé megapoli. Strávil jsem v ní skoro celý život, a ať je jakákoli, stejně ji vždycky budu mít rád. Je to taková masochistická láska,“ směje se zpěvák a herec Pavel Artěmjev, který se pro večer chopil role recitátora.

„Podle mne lidi veršům, které recitujeme, dobře rozumí. Nastavují Moskvanům zrcadlo, ukazují to, co o sobě v hloubi stejně všichni víme,“ vysvětluje si přízeň publika mladý umělec, který mi prozrazuje, že se narodil v Olomouci.

Největší aplaus – hodný rockové hvězdy – sklidil se svými verši básník Andrej Rodionov, přeborník v poetické disciplíně slam a „neromanticky naladěný normální člověk z okrajového sídliště“, jak sám sebe tituluje.

A to i přesto, že bez servítků odhaluje bolavá místa, ke kterým se mnozí Moskvané raději nechtějí znát – anonymitu města a jeho obyvatel, lhostejnost, cynismus i nacionalismus a nepřátelství vůči čemukoli rozdílnému.

Verše jako terapie

„Rodionov mě oslovil nejvíc. Líbí se mi jeho férový, bolestný, ale zároveň i něžný pohled na situace, které lidé buď ignorují, nebo jimi opovrhují. Betonové zdi paneláků v okrajových sídlištích, malé špinavé obchůdky a podniky. Myslím, že nám tím pomáhá se s takovou realitou smířit, a dokonce si ji i zamilovat,“ soudí jeden z diváků, dramaturg Jevgenij Kazačkov.

Souhlasí s ním i designérka Jekatěrina: „Líbila se mi upřímnost veršů. Vůbec celé představení je podle mne hodně netypické pro Moskvu, kde lidé jinak dbají hlavně na pozlátko a krásu. Kontrast povrchního světa a skutečné poezie je podle mne velmi objevný.“

Spokojená je i srbská překladatelka Taťána Zakurdajevová: „Jsem nadšená, hlavně z básní Jeleny Fanailové. Přestavení bylo o všem, co mě trápí. Jako cizinka v Moskvě jasně vidím lhostejnost vůči udřeným migrantům, bezútěšnost sídlišť, ale zároveň i poetiku toho všeho.“

„Možná, že právě tohle je cesta, jak o podobných problémech mluvit. Hovořit o nich ve verších, to už je podle mne skutečné umění,“ dodává Taťána na závěr.

<p><iframe width="610" height="350" frameborder="0" scrolling="no" marginheight="0" marginwidth="0" src="https://maps.google.cz/maps?f=q&amp;source=s_q&amp;hl=cs&amp;geocode=&amp;q=moskva&amp;aq=&amp;sll=49.930008,15.369873&amp;sspn=3.330932,10.821533&amp;brcurrent=5,0,0&amp;ie=UTF8&amp;hq=&amp;hnear=Moskva,+Rusko&amp;ll=60.673179,40.166016&amp;spn=15.159359,53.613281&amp;t=h&amp;z=4&amp;iwloc=A&amp;output=embed">mapa</iframe><br /><small><a href="http://maps.google.cz/maps?f=q&amp;source=embed&amp;hl=cs&amp;geocode=&amp;q=moskva&amp;aq=&amp;sll=49.930008,15.369873&amp;sspn=3.330932,10.821533&amp;brcurrent=5,0,0&amp;ie=UTF8&amp;hq=&amp;hnear=Moskva,+Rusko&amp;ll=60.673179,40.166016&amp;spn=15.159359,53.613281&amp;t=h&amp;z=4&amp;iwloc=A" style="color:#0000FF;text-align:left">Zvětšit mapu: Moskva, Rusko</a></small></p>