Mladí a nadaní. Poslouchejte seriál Radiožurnálu o talentovaných dětech

Dvanáctiletý Erik sbírá medaile v agility i v zahraničí. Svého psa sám vycvičil

Agility je sport, ve kterém psovod povely směruje psa, aby co nejpřesněji zvládl překážkovou trasu. Dvanáctiletý Erik Řehola z Teplic v tomto sportu exceluje, je už i mistrem světa. Závodům předcházejí hodiny na cvičišti. U Erika se talent k výcviku a vedení psů projevil už v útlém věku, je ostatně z takzvané agilitní rodiny.

„Umí sedni, lehni, to jsou základní povely, pac, to mi čumákem strčí do ruky. A ještě kotouly,“ říká Erik.  Pes přezdívaný Skendík dvanáctiletého Erika poslouchá a předvádí, co dovede. A to není všechno. „Umí ještě couvat,“ dodává Erik.

Čtěte také

Erikův pes je pětiletý Skendy plemene šeltie. „Je to vysloveně jeho pejsek, sám si ho vycvičil, veškerý čas tráví s ním. A letos vyhráli mistrovství ČR mládeže,“ pochvaluje si matka Erika Štěpánka Řeholová. „Obecně je šeltie využívaná v agility, štíhlý tvar těla, mrštnost – jsou rychlí,“ dodává otec Stanislav Řehola.

Psovod se musí postarat

A jak rodiče přišli na to, že Erik má předpoklady pro agility? „Neměl na výběr, jsme agilitní rodina a on se do toho narodil. Když se trénovalo, závodilo, tak pobíhal okolo, zřejmě nějaké sportovní nadání má. Má rád psy,“ říká paní Štěpánka.

Čtěte také

A to je pro agility důležité. Psovod se musí postarat nejen o svoje potřeby, ale v první řadě o svého psa. „Musí zajistit veškerý servis pro pejska, musí být v kondici, vycvičený, je to živá bytost, o kterou se psovod musí postarat.“

Úspěchy v zahraničí

Erik soutěží nejen se svým Skendíkem, ale úspěchy sbírá taky s pudlicemi Kimi a hlavně s Bafi. „S tou získal velké úspěchy, je dvakrát mistr světa z Holandska ze soutěže World Agility Open, mistr světa v juniorech z Finska z loňského roku, letos jsme byli v Anglii, tam jsem byl s Bafinkou třetí, s Kimčou druhý,“ popisuje paní Štěpánka.

V agility psi překonávají různé překážky, tratí je provází jejich psovod. Erikovi s kondicí a postřehem pomáhá i fotbal, kterému se taky věnuje.

autoři: Jana Vitásková , prh
Spustit audio