Mladá generace Čechů je překvapivě spíše pravicová, poukazuje Jiří Pehe

14. listopad 2013

Politické strany jsou slabé, hašteřivé a neschopné se na něčem dohodnout – a prezident může být zárukou stability. Nebo ne? „Prezident v postkomunistických zemích s větší mocí často neumí zacházet, vidíme to třeba v Maďarsku,“ varuje před poloprezidentským systémem politolog Jiří Pehe. „A kromě toho – byť je občasné bezvládí a handrkování frustrující, přece jen jde o určitou záruku demokracie a obranu proti autoritářskému režimu.“

Tomáš Garrigue Masaryk kdysi předpovídal, že demokracie u nás bude dozrávat ještě desítky let. A Jiří Pehe souhlasí. „Jde o generační změnu, v tom měl Masaryk pravdu,“ soudí. „A nebyl to pouze Masaryk, který uvažoval podobným způsobem.“

Slavný politolog Ralf Dahrendorf tak například v roce 1990 odhadoval, že vytvořit nový politický systém nám bude trvat pět až deset let, vybudovat fungující tržní hospodářství 15 let, vytvořit fungující právní stát dokonce 20 let – a že bude trvat neuvěřitelných 60 let, než vznikne fungující demokracie jako kultura myšlení.

Čtěte také

„Co však ani Masaryk, ani Dahrendorf nemohli vědět, je, že se po roce 1989 začne měnit celé paradigma liberální demokracie. Na Západě k tomu dnes dochází pod vlivem globalizace. To, co nyní doháníme, tak je ujíždějící vlak,“ podotýká Jiří Pehe.

Tradiční strany dělají vše pro to, aby odpudily mladé voliče

Naděje tu však podle něj stále je. Spatřuje ji především v mladých lidech. Která ze současných stran toho mladým voličům může nabídnout nejvíc? „Vycházíme-li ze zkušeností se studentskými volbami, nejlépe si u dnešní mladé generace stojí TOP 09. To, že jsou u nás mladí lidé převážně pravicoví, je docela zvláštní posun,“ neskrývá politolog.

Čtěte také

„TOP 09 měla fantastickou kampaň, především v době prezidentské volby,“ připomíná Jiří Pehe slavné „číro“ Karla Schwarzenberga na předvolebních plakátech. „Mladým lidem kromě toho konvenovala postmoderní stránka celé věci: Karel Schwarzenberg není úplně odsud, má mnoho identit, nepotřebuje peníze…“

Koho tito mladí voliči budou volit za deset let, dnes podle něj není možné odhadovat. „Současné tradiční strany dělají vše pro to, aby mladé voliče odpudily,“ soudí Jiří Pehe.

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: als
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.