Mít sebe na prvním místě není sobectví, tvrdí autorka Pacanky Klára Elšíková

„Téma naší generace je hledání spokojeného života. Někdy nad tím ale přemýšlíme až moc,“ říká v podcastu autorka novely Pacanka Klára Elšíková
Syndrom hodné holčičky přebít alkoholem, cigaretami a sexem. Hlavní hrdinka novely Kláry Elšíkové Pacanka dýchá smradlavý odér na celou generaci.
„Pacanka je holka, která se chová jako kluk. Je to výraz původem z ukrajinštiny. Žila jsem na Ukrajině a dvakrát mi tak někdo řekl,“ vysvětluje v Litu spisovatelka a novinářka Klára Elšíková. Není ale úplně jasné, že hlavní hrdinka je opravdu pacankou, nebo je to jen další škatulka, do které jí společnost potřebuje uklidit.
Podle Elšíkové její hrdinka hlavně hledá svobodu, a to velmi nefunkčně. „Ve výsledku si tím hodně ubližuje,“ říká autorka. Text považuje za určitou generační zpověď těch, kterým je dnes kolem třiceti. Ti si podle ní hledají hranice. „Téma naší generace je hledání spokojeného života. Hledáme, v čem je nám dobře. Přemýšlíme nad tím. Někdy si myslím, že je to až moc. Že bychom měli jen najít to, co nám dělá radost, a jít si za tím,“ doplňuje Elšíková v podcastu.
Povede se hlavní hrdince vypořádat se se syndromem hodné holčičky? A o co vlastně jde? Proč je kniha podle Evy smradlavá? A existuje chvíle, kdy musíme dospět? Poslechněte si celý díl Litu v přehrávači nad článkem.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka