Knihy na deku, do tramvaje i pod hladinu. Letní výběr redakce Radia Wave a podcastu Lit

Poslechněte si tipy na čtení na léto, které pro vás vybrali Honza Dlouhý a Eva Soukeníková z podcastu Lit ve spolupráci s redakcí Radia Wave
Slunce, stín, voda - a knížka, do které se začtete. Redakce Radia Wave a moderátoři podcastu Lit doporučují, co si v létě přibalit do batohu, na deku nebo na noční stolek.
Od komiksu přes queer coming-of-age román až po mrazivou reportáž z Ukrajiny - tady jsou knihy pro chvíle, kdy vypnete mozek a zapnete fantazii. Letní sezóna Litu začíná ve znamení melancholie, empatie i radosti z čtení.
Vigdis Hjorth: Je matka mrtvá (tip od Jana Dlouhého)
Norská malířka Johanna se po desítkách let strávených v USA vrací zpátky do Osla. Jednak tu má mít velkou samostatnou výstavu, ale hlavně se chce setkat se svou matkou, se kterou už roky nemá vůbec žádný kontakt. Pomalu rozkrývá pozadí jejich vztahu i důvody jejich rozkolu. Kniha, která vás ve vedru zaručeně zchladí.
Nakladatelství Vyšehrad: edice Hlas (tip od Evy Soukeníkové)
Doporučuji celou edici, ze které jsem zatím četla román Na co radši nemyslím od nizozemské autorky Jente Posthuma. Doporučila mi ho sama překladatelka Blanka Konečná. Kniha tematizuje vztah dvojčat, z nichž jedno předčasně ukončí svůj život.
Suzanne Collins: Úsvit sklizně (tip od dramaturgyně Audioknih Radia Wave Kláry Novákové)
Série Hunger games je moje největší guilty pleasure. V novém prequelu původní série se dozvídáme víc o postavě Haymitche. Ten jako mladý bojoval v Hladových hrách, které byly speciální tím, že v nich byl dvojnásobný počet splátců. Těm, co to nečetli, to asi nic neřekne, o to víc si to ale musí přečíst!
Alžběta Stančáková: Tvoje tvář s hebkým odrazem (tip od Evy Soukeníkové)
Mám radost, že se tato oceňovaná básnířka pustila i do prozaické tvorby a vydala tento soubor arabesek. Jsou to krátké výjevy z Alžbětina života, které mají různé motivy. To, co se jí děje, přichází v různých obměnách od různých vypravěčů, hodně si hraje s jazykem. Každý text je trochu jiný, trochu jinak barevný.
Tomáš Forró: Zpěv sirén - Putování do srdce ukrajinské války (tip od Míši Sladké, vedoucí programu Radia Wave)
Kniha začíná těsně předtím, než Rusko zaútočilo na Ukrajinu. Je to fantastický a deprimující cestopis, reportér tu navazuje vztahy s místními či s vojáky. Díky preciznímu novinářskému jazyku zjišťuje, co si o válečném konfliktu myslí a vy se dozvíte informace, které byste možná raději ani nevěděli. Knihu moc doporučuji, několikrát mě rozplakala.
Douglas Stuart: Mladej Mungo (tip od Jana Dlouhého)
Mungo a James vyrůstají na předměstí Glasgow a i když by měli být nepřáteli, tak se do sebe zamilují. Je to příběh o hranicích mužství i o tom, čemu všemu musí queer lidé během svého života čelit. Douglas Stuart ukazuje, jaké nebezpečí vám může hrozit, když někoho milujete, ať už je to člověk stejného pohlaví nebo naopak jiného náboženského vyznání.
Mariko Tamaki: Toulání (tip od editora Radia Wave Tondy Tesaře)
Vyprávění o třech kanadských teenagerkách, které se vydají do New Yorku na několikadenní poznávací výlet a během něj se dostávají do konfliktních a katarzních mikrosituací, které tato tlustá ale zároveň lehce se čtoucí kniha pěkně popisuje. Je to titul, který spadá do takové civilní ale zároveň empaticky a citlivě zpracované školy současného nezávislého komiksu.
Břetislav Tureček a Přemysl Houda: Svět je složitější, než se zdá (tip od zprávaře Radia Wave Marcela Faltyse)
Rozhovor s bývalým zpravodajem ČRo na Blízkém východě se nesnaží rozklíčovat, ale spíš nabídnout jiné úhly pohledu na stěžejní blízkovýchodní spory současnosti, na které se v českém veřejném prostoru často koukáme trochu černobíle. A to ať už se jedná o izraelsko-palestinský konflikt nebo postavení šíitského Íránu ve většinově sunnitském muslimském světě.
Miloš Hroch: Šeptej nahlas (tip od autora podcastu Podhoubí Ondry Šebestíka)
Hudba umí vyprávět svým přímočaře emotivním způsobem, ale hodně z příběhu v ní chybí. A proto tu jsou hudební publicisté jako Miloš Hroch, kteří dokáží zbytek doříct a tím mýtus kolem kapel buď ještě víc rozrezonovat, nebo naopak analyticky dekonstruovat. Kniha se dá číst minimálně dvěma způsoby, buď jako kronika perspektivou opravdového fanouška porevolučního českého shoegazu, nebo v širším kontextu jako obroda české kultury po pádu železné opony.
Bonusový tip od moderátorstva podcastu Lit
Pokud se vám nechce číst, přijďte si nás poslechnout - i prohlédnout! V létě se s vámi totiž uslyšíme i uvidíme celkem třikrát, a to v úterý 29. července večer na Letní filmové škole v Uherském Hradišti, v pátek 1. srpna od 16 hodin na Střeleckém ostrově v rámci festivalu Prague Pride a ve čtvrtek 14. srpna v 19 hodin na letní podcastové scéně v Trojském pivovaře v Praze. Těšit se na vás budou Jan, Eva i jejich hosté!
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.