Mimozemšťané by na Zemi přiletěli jen kvůli nám, tvrdí astrobiolog

15. listopad 2013

Některé věci nelze potvrdit ani vyvrátit, a tak nezbývá než je alespoň vzít na vědomí. Typickým příkladem jsou mimozemšťané, o kterých dost lidí tvrdí, že existují. Pojďme tedy přemýšlet nad tím, co by z toho ufoni měli, kdyby tady třeba do deseti let přistáli.

„Můj bratr byl velký ufolog. Když jsem byla malá, vždy za mnou chodil s knížkami, aby mi ukazoval, jak ufoni vypadají a jak mají velké oči. Říkal mi, že za mnou přiletí, unesou mě a budou na mně dělat pokusy. Strašně jsem se bála. Dodnes jsem tím poznamenaná, protože mám stále strach z ufonů,“ vzpomíná Klára Nováková na své pohnuté dětství.

Čtěte také

„Trauma“ jí vydrželo skoro do 30 a myslím, že se obává, co bude za 30 let. „Myslím, že už to je napořád,“ dodává Klára.

Mimozemšťané by nás mohli sledovat nepozorovaně

Ptám se Tomáše Petráska, který se zabývá astrobiologií, tedy organismy ve vesmíru. „Nemůžeme vyloučit, že mimozemšťané existují, ale v současné době nemáme žádný všeobecně přijímaný důkaz pro to, že by někdy mimozemšťané na Zemi přistáli,“ říká.

„Představuji si, že když už by se někdo takovou dálku k nám trmácel, tak by nás chtěl sledovat nepozorovaně. „Mimozemšťané jsou mimozemšťané, takže jim nemůžeme podsouvat své vlastní představy,“ uvažuje Petrásek.

Čtěte také

Slavný astronom Stephen Hawking nedávno prohlásil, že mimozemšťané na Zemi přiletí a že tady vytěží všechny zdroje. Pak se zase vrátí domů. Úvaha je to zajímavá, ale podle Tomáše Petráska je planeta Země z hlediska zdrojů tím nejméně zajímavým místem široko daleko.

Místo zdrojů by je zajímali lidé

„Není tady nic zvlášť zajímavého. Kdyby hledali například vodu, našli by jí mnohem víc na měsících Jupitera. Kdyby hledali kovy, našli by je v daleko větším množství a ve větší čistotě třeba na asteroidech. Některé z nich jsou tvořeny téměř čistým železem s příměsí zlata a platiny.“

Čtěte také

Petrásek zdůrazňuje, že převoz materiálu mezi planetami je tak energeticky náročný, že by se jen těžko vyplatil. Ale jeden důvod návštěvy ufonů přemýšlivý třicátník vidí. „Pokud bychom je zajímali my, lidé, jako vědecký objekt, pak by jejich cílem mohla být Země. To už by bylo na pováženou.“

Tomáš Petrásek se zabývá v Akademii věd chováním zvířat a biologií mozku. Astrobiologie je pouze jeho koníček. Na přílet mimozemšťanů se nepřipravuje a doporučuje to i Kláře.

autor: lsm
Spustit audio