Miloš Škorpil

15. březen 2012

Také jste se někdy pokoušeli začít s běháním? Běželi jste naplno a po 400 metrech vás začalo nesnesitelně píchat v boku? „Zpomalte,“ radí Miloš Škorpil, propagátor běhání a zdravého životního stylu, který byl ve čtvrtek hostem Radiožurnálu.

„Spousta lidí má špatné zkušenosti ze školy. Tam se běhalo usilovně, ale ne právě nejvhodněji,“ přiznává Miloš Škorpil. Začátečníkům s během tedy radí zpomalit. „Jde o to, aby tělo nabralo kyslík. Nejdřív je dobré střídat běh s chůzí – dvě minuty běžet, dvě minuty jít,“ popisuje.

Zároveň doporučuje se běhu věnovat třikrát čtyřikrát týdně po dobu 30 minut. „Je dobré běžet volně, rozdýchat se,“ vysvětluje a připomíná, že ti, kteří dlouho necvičili, mívají obvykle atrofované svaly. „Ty se musí pomalu zpevnit, stejně tak kosti. I proto je lepší začít běhat na upravených cyklostezkách. Nerovnosti v terénu můžou způsobit problémy,“ varuje.

Moderátorka Lucie Výborná se ho ptala také na výběr vhodných běžeckých bot. „Trend dnes směřuje k menšímu rozdílu ve výšce mezi patou a špičkou. Běžecké boty jsou dnes téměř rovné. Od toho se také odvíjí běžecký styl,“ zamýšlí se známý běžec s tím, že běhat přes patu není dobré. „Pro začátečníky je možná lepší volbou odpružená obuv, která ochrání kotníky při špatném stylu běhu,“ domnívá se.

Podle Miloše Škorpila je možné začít běhat klidně v šedesáti letech

Jak dlouho mu trvalo uběhnout 246 kilometrů dlouhý Spartathlon? Je v běhu důležitá pravidelnost? A na jakém terénu se běhá nejlíp? I na to odpověděl propagátor běhu Miloš Škorpil.

Záznam celého rozhovoru s Milošem Škorpilem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

Po 11. hodině zůstal Miloš Škorpil ve foyer Radiožurnálu, aby odpověděl na otázky posluchačů v on-line rozhovoru. Ty se nejčastěji týkaly zdravotních problémů, ale také správné životosprávy a pitného režimu.

autor: šše
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.