Miloš Jahoda

Ještě na přelomu března a dubna byl na Špicberkách, dnes dopoledne navštívil studio a odpovídal na otázky Lucie Výborné. Hostem Radiožurnálu byl tentokrát jachtař a námořní kapitán Miloš Jahoda.

Ještě před lety trávil měsíce ve Středomoří. Poslední dobou se však stále častěji vydává raději do Norska. „Ke změně došlo postupně. Středomoří je velmi přelidněné kvůli rychlému rozvoji charterových plaveb,“ vyjmenovává hlavní důvody ke změně prostředí. „Člověk se přirozeně začne zajímat o změnu. A protože naše plavby souvisejí s přírodou a jejím hlubším poznáváním, vydali jsme se na sever,“ popisuje.

Norové jsou podle Miloše Jahody skuteční námořníci. „Pobyt na vodě je jejich druhá přirozenost. Už jen proto, že řada fjordů byla přístupná pouze lodí,“ zmiňuje. „Přírodní podmínky jsou na severu samozřejmě mnohem horší, drsnější. Nebezpečí skrývají především průlivy mezi fjordy,“ nastiňuje.

Miloš Jahoda je původní profesí strojní inženýr a zootechnik, přesto dal přednost plavbám po moři. A jako každý kapitán, tak i on měl někdy pocit, že s jachtařením raději skončí. „Tyto pocity mám především ve vypjatých situacích, když hodně fouká a jedu s lodí do mlhy a vodní tříště,“ zamýšlí se.

Jachtař Miloš Jahoda si oblíbil Špicberky

Proč si nakonec řekne, že plavení se po moři stojí za to? Jací jsou podle něj Norové? A z jakého důvodu je jachtaření občas považováno za snobismus? I to se dozvíte při poslechu audio záznamu rozhovoru.

Záznam celého rozhovoru s Milošem Jahodou a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

autor: šše
Spustit audio