Milan Kocourek
Ve čtvrtek byl hostem Dopoledního Radiožurnálu Milan Kocourek, spolupracovník ČRo 1 v Londýně. Jaký má názor na konstituční monarchii a na britskou královskou rodinu? Jak moc se liší tamější žurnalistika od české a jak je na tom kultivovaná Velká Británie s úrovní politické kultury? V pátek 19. září bude hostem ředitel Entomologického ústavu Jan Šula.
Moderátorka Daniela Karafiátová zpovídala muže, který posluchače Radiožurnálu pravidelně informuje o dění ve Velké Británii. Zajímala se například, jak vypadá denní harmonogram zahraničního spolupracovníka a v čem spočívá jeho pracovní náplň. Milan Kocourek vzpomínal i na své předchůdce včetně Karla Kyncla, kterého označil za skvělého novináře a svůj velký vzor.
Milan Kocourek působil 24 let v BBC a posluchačům osvětlil, v čem spočívá fenomén stanice, která je v Británii vnímána jako velmi seriózní instituce: "Také BBC si prošla svými skandály, ale to se dělo i v jiných stanicích. Její prestiž sice trochu utrpěla, ale co se týká výchovy novinářů, tak BBC nemá konkurenci. Novináři se tam naučí řemeslo, a pak odejdou někam jinam."
Mnoho reportáží z Londýna pochází tradičně z dění kolem Buckinghamského paláce, a proto i Danielu Karafiátovou zajímal novinářův názor na královskou rodinu. "Královna stojí mimo politiku, je to spíš nositel britské tradice, která jde z minulých staletí dodneška, a v politice vystupuje velmi omezeně. Mně se to celkem líbí, považuji se za zastánce této myšlenky," uvedl odborník na britské poměry Milan Kocourek.
A jaká je politická kultura v zemi, která je kolébkou gentlemanství? Podle Milana Kocourka se politici, ale i novináři více snaží vyhýbat slovním urážkám, protože v Británii jdou takové kauzy okamžitě k soudu, a na rozdíl od místních poměrů jsou řešeny rychle a efektivně. "Co se týká politického výraziva, tak v Čechách je úroveň jazyka v novinách i ve veřejném životě mnohem vulgárnější," doplnil Milan Kocourek.
Záznam rozhovoru s Milanem Kocourkem i s dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v Rádiu na přání.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Bartoš: Limitovat pomoc lidem ohroženým ztrátou bydlení je špatně. Schválený zákon pomůže jen hrstce
-
K rozvoji školství je třeba kraje motivovat, říká sociolog. Peníze by podmínil místem ve třídách
-
První kolo baráže o extraligu rozhodly až nájezdy. Olomouc zvítězila nad Jihlavou 2:1
-
Koalice ve spolupráci s ANO částečně ‚vykostila‘ zákon o lobbingu. Prošel kontroverzní návrh